PAYLAŞ
Rio de Janeiro
Rio de Janeiro
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rio de Janeiro, Brezilya’da içinde bulunduğu eyaletin başkentidir. Brezilya’nın São Paulo’dan sonraki en büyük ikinci şehri olma özelliğini göstermektedir. Portekizcede “ocak ırmağı” manasına gelen Rio de Janeiro “muhteşem şehir” olarak anılmaktadır.

Rio de Janeiro’ya Nasıl Gidilir?

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Türkiye’nin herhangi bir ilinden Rio de Janeiro’ya maalesef aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Brezilya – São Paulo’ya direkt uçuş yapıp, oradan da ülke içi aktarmayla Rio de Janeiro’ya ulaşabilmeniz imkanlar dahilindedir.

Rio de Janeiro’ya Ne Zaman Gidilir?

Şehir genelinde tropikal iklim gözlendiğinden Rio de Janeiro yıl boyu yağış alan bir yerdir. Kente en yüksek yağış miktarı aralık ve nisan ayları arasında düşmektedir. Hava sıcaklığı en yüksek ocak ile mart aylarında, en düşük ise temmuz ayında yaşanmaktadır. Rio de Janeiro’ya gittiğinizde güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız sıcakların fazla olmadığı zamanlarda, yani mayıs ve eylül ayları arasında gitmelisiniz.

Rio de Janeiro’da Konaklama

Santa Teresa semti
Santa Teresa semti

Kent içinde her bütçeye uygun otel alternatifleri mevcuttur. Leblon, Copacabana ve Ipanema semtlerinde en lüks otellerde, Santa Teresa semtinde ise orta seviyeli otellerde konaklayabilmeniz mümkün. Ayrıca şehir merkezine oldukça yakın olan bu semtlerde konaklamak sizlere avantaj sağlayacaktır.

Rio de Janeiro’da Yeme – İçme

Rio de Janeiro’da Yeme – İçme
Rio de Janeiro’da Yeme – İçme

Rio de Janeiro, Brezilya mutfağını en net görebileceğiniz şehirlerden biridir. Burada yiyebileceğiniz etli yemek çeşitleri arasında Churrascarias ve Feijoada’yı sayabiliriz. Kalamar, Cassava, Queijo Coelho ve Bolinho de Bacalhau diğer yemek çeşitleridir. Tatlı olarak ise Acai com Guarana gayet ideal olacaktır.

Rio de Janeiro’da Gezilecek Yerler

Corcovado Dağı

Corcovado Dağı
Corcovado Dağı

Türkçe manası “kambur” olan bu dağın yükseltisi 710 metreyi bulmaktadır. Tijuca Ormanı içerisinde bulunan Corcovado Dağı’nın doruğunda “Kurtarıcı İsa Heykeli” konumlanmaktadır. Aynı zamanda bu heykel Rio’nun simgesi haline gelmiştir. Bu heykele ulaşabilmek için 233 basamaklı merdivenleri çıkmanız gerekmektedir.

Copacabana

Copacabana
Copacabana

Copacabana, Rio’nun güneyinde kalan kıyı bölgesidir. Kıyı boyunca uzanan sahil kenti eskilerde şimdiki kadar gösterişli bir yer değilken yirminci yüzyılda yapılan karayolu eklemeleriyle günümüzde turistik bir şehir halini almıştır. Ayrıca Copacabana, dünyanın en bilindik plajları arasında yerini almayı başarmıştır. Bunların dışında Rio’da Parque Enrique Lage, Rio tarihi yapıtları ve Rio de Janeiro Botanik Bahçeleri gibi birçok gezilebilecek turistik mekan vardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here