PAYLAŞ
Rize
Rize
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Rize, yaklaşık olarak 350 bin nüfusa sahiptir. Doğu Karadeniz bölümünde ise en büyük üçüncü şehir olarak gösterilmektedir. Köprüleri, tarihi kaleleri, doğası ve yaylaları ile mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin çay ihtiyacının neredeyse tamamı Rize’den karşılanmaktadır. Bu da çayı şehrin önemli bir geçim kaynağı yapıyor.

Rize Nerededir?

Riza Harita
Riza Harita

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ile Artvin’in arasında bulunan Rize, denize sıfırdır. Kuzeyinde Karadeniz güneyinde ise Erzurum ili yer almaktadır.

Rize’ye Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizde en fazla yağış alan şehirlerden birisi de Rize’dir. Karadeniz ikliminin hakim olduğu şehirde yaz ve kış mevsiminde ılık bir hava bulunmaktadır. Rize’de en düşük sıcaklık ise -7’dir. Ayrıca yıl boyunca ortalama sıcaklık 14 derece şeklindedir. Yıl içinde yaklaşık olarak 2300 mm civarında yağmur yağar. Bu da Rize’de geniş yapraklı gür ormanların oluşmasına sebep olmuştur.

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye gitmek için çok sayıda ulaşım aracı bulunmaktadır. Karayolu ya da otobüs firması ile karayolu şeklinde Rize’ye ulaşabilirsiniz. Ayrıca deniz yolu için İstanbul-Samsun-Trabzon feribot hattını tercih edebilirsiniz. Havayolu ile gelmek istiyorsanız da Trabzon’a iniş yapıp sonra otobüs ile geçiş yapmanız gerekmektedir.

Rize’de Gezilecek Yerler

Yemyeşil ormanları, manzarası, doğası ve tarihi yapıları ile Rize’de gezilecek yerleri sizler için derledik. Ayrıca şelaleleri, köprüleri ve temiz doğası ile de bol bol oksijen depolayabilirsiniz. Yayla kültürünü seviyorsanız, Rize tam size göre.

Rize Kalesi
Rize Kalesi

Kent merkezinin güneybatısında bulunan Rize Kalesi, saldırılar sonrası tahribata uğrasa da hala bütünlüğünü korumaktadır. Trabzon Kalesi ile de oldukça benzer olan Rize Kalesi’nin Bizans İmparatorluğu tarafından inşa ettirildiği düşünülmektedir. 150 metre yüksekliğinde olan kaleye giriş ücretsizdir.

Zil Kalesi

Zil Kalesi
Zil Kalesi

Son zamanlarda yerli ve yabancı olmak üzere binlerce turistin ilgi odağı olan Zil Kalesi görkemli yapısı ile yeşillerin arasında tarihe adeta ışık tutmaktadır. 14.Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Zil Kalesi, 750 metre yüksekliğe sahiptir. Günümüzde ise kale içerisinde müzik etkinlikleri ve konserler düzenlenmektedir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here