PAYLAŞ
Roma’da Gezilecek Yerler
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Daha önce hiç yurtdışına çıkmadınız mı? O zaman size önerebileceğim ilk ülke İtalya olacaktır. İtalya’nın tarih kokan başkenti Roma’nın ülkeye katkıları büyük. İtalya gezisi denilince akıllara ilk olarak Roma gelmektedir. Batı medeniyetinin kalbi haline gelen Roma, turistlerin de ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Roma ise sokakları ile meşhurdur. Bu şehrin neresine giderseniz gidin, karşınıza kalabalık meydanlar, etkileyici yapılar, çeşmeler, şahane heykeller ve tarihi kalıntılar çıkmaktadır. Senelerce Kadim Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan Roma aynı İstanbul gibi geniş bir tarihe sahip. Şehir ayrıca yedi tepe üzerine kurulmuş. Izgara şeklinde caddelere ve harika bir şehir planlamasına sahip olan Roma, insanlara tarihi tekrar yaşatıyor. Ayrıca Roma, yürüyerek keşfedilmesi kolay olan bir şehirdir. Bu yüzden Roma’da gezmek ve tarihi yapıları görmek ayrı bir mutluluk vermektedir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Aşağıdaki listede ise sizlere İtalya’nın başkenti Roma’da gezeceğiniz yerleri hazırladık.

1- Kolezyum

Roma denilince akıllara gelen ilk tarihi yapılar arasında Colosseum yer almaktadır. Roma’yı görmeden önce mutlaka filmlerde Kolezyum’a denk gelmişsinizdir. Bu Kolezyum Roma’nın tam ortasında bulunuyor. M.S. 70-72 yılları arasında yapımına başlanan tarihi yapının açılışında 5 binin üzerinde hayvan kurban edildi. Bu Kolezyum’da ise çok çeşitli karşılaşmalar olmuştur. Özellikle köleler ile savaşçılar aralarında dövüştürülmüştür. Sağ çıkanın olmadığı bu karşılaşma tarihin enleri arasında yer almaktadır. Ayrıca güçlü ve vahşi hayvanlara karşı insanlar da yine Kolezyum’da karşı karşıya getirilmiştir.

Roma Kolezyum
Kolezyum

2- Ünlü Trevi Çeşmesi

Aşk Çeşmesi olarak da bilinen bu tarihi yapı Roma’nın en çok ilgi yerleri arasında yer almaktadır. Uzun yıllar tadilatı yapılan Ünlü Trevi Çeşmesi çalışmalar sonucu açıldı. Ayrıca bu çeşmede her gelen kişi bir dilek tutup daha sonra cebindeki bozuklukları suyun içine atmaktadır.

Roma Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

3- İspanyol Merdivenleri

Roma’ya gidildiğinde hemen hemen her turistin yaptığı şeyler arasında İspanyol Merdivenleri’ne çıkmak vardır. 1725 tarihinde yapılan ve kelebek şeklinde mimariye sahip olan bu merdivenler, Roma tarihinin izlerini taşımaktadır. Roma’ya uğradığınız zaman İspanyol Merdivenleri’ne oturmayı ve fotoğraf çekmeyi unutmayın.

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here