PAYLAŞ
Rotterdam
Rotterdam
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hollanda’nın mimari anlamda en iyi şehirleri arasında yer alan Rotterdam, hoş sokakları, farklı tasarım binaları ve köprüleri ile dikkat çekmektedir. Şehrin neresine giderseniz gidin çağdaş mimari yapının örneklerini görmektesiniz. Eğlence mekanları ve kültürel etkinlikler konusunda Rotterdam şehri gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunmaktadır.
Şehir balıkçı kasabasının etrafında gelişmiştir. Balıkçı kasabasının etrafında büyüyen bu şehrin tarihi 14.yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1572 yılında İspanyol egemenliğine baş kaldıran bu şehir daha sonra Hollanda’nın himayesi altına girmiştir. İkinci Dünya Savaşı döneminde aldığı bombalar ve saldırılar nedeniyle şehir yok olmuştur. Yeniden kurulan şehir ise şu anda en ilginç yapıları barındırmaktadır.
Dünya ticaretinde önemli bir varlığı olan Rotterdam Limanı, şehri kültürel ve ekonomik yönden yükseltmektedir. İlginç renkleri ve devasa mimarisi ile inşa edilen Markthall Binası ve 1970’li yıllardan günümüze gelen Kübik evler, şehrin simgeleri arasında yer almaktadır.

Rotterdam şehri
Rotterdam şehri

Rotterdam’da Gezilecek Yerler

1- Küp Evler

Küp Evler
Küp Evler

Bu evler 1970 yıllarında Piet Blom tarafından dizayn edilmiştir. Rotterdam’ın şehir merkezinde yer alan bu evler 45 derecelik açı ile dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Ormandan esinlenerek tasarlanan bu evlerin yapımında ahşap kullanılmıştır.

2- Rotterdam Markthal

Rotterdam Markthal
Rotterdam Markthal

Yeni inşa edilen kapalı pazar alanı olarak da geçen Rotterdam Markthal, bölgenin en dikkat çeken yapıları arasındadır. Pazarın içerisinde 20’den fazla dükkan ve 9 adet restoran bulunmaktadır. Sizler de buraya geldikten sonra alışveriş yapabilir, daha sonra Rotterdam lezzetlerini tadabilirsiniz.

3- Erasmus Köprüsü

Erasmus Köprüsü
Erasmus Köprüsü

Rotterdam sembolü olarak gösterilen Erasmus Köprüsü, 6 Eylül 1996 tarihinde Kraliçe Beatrix tarafından yaptırılmıştır.

4- The Euromast

The Euromast
The Euromast

Eğer sizler de Rotterdam şehrini ayaklarınızın altında hissetmek ve manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız The Euromast’a gidebilirsiniz. Gözlem kulesi olarak inşa edilen kuleye gece saatlerinde yapılan aydınlatma ise onu şehrin cazibe merkezi haline getirmiştir. The Euromast’a giriş ücreti ise sadece 9,50 Euro.

5- Spido Tekneleri

Spido Tekneleri
Spido Tekneleri

Ultramodern Spido tekneleri, sizi dünyanın en büyük limanlarından birisi olan Rotterdam Limanı’nda geziye çıkarmaya planlıyor. Rotterdam’ın siluetini görmek istiyorsanız 75 dakika süren bu tura 11,75 Euro ödeyerek katılabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here