PAYLAŞ
rusya
rusya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, 2014 verilerine göre 144 milyon nüfusa ulaşmış. 85 federal bölüme ayrılan ülkenin başkenti Moskova’dır. En önemli kentleri ise Kazan, ST Petersburg, Samara ve Novosibirsk bölgeleridir. Rusya Gezi Rehberi olarak bölgenin diğer tüm özelliklerini de sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Moskova
Moskova

Konuşulan Diller ve İnanış

Rusya’da 100 farklı dil konuşulmaktadır. Resmi dilin Rusça olmasına rağmen 160 farklı etnik gurubun bulunduğu bilinmektedir. En çok Ukraynaca ve Tatarca dillerinin konuşulduğu ülkenin yabancı dili İngilizcedir. Çok eski zamanlardan bu yana Rusya’da Ortodoks kilisesinin hâkimiyet sürdüğü bilinmektedir. Hristiyanlık en yaygın dindir ve daha sonra Müslüman, Budist ve Hindu toplumu dini anlamda bölgede yoğunlaşmıştır.

Rusya’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Rusya’nın ikliminden dolayı yaz aylarında tercih edilmesi gerekiyor. Ayrıca Ankara ve İstanbul’dan aktarmalı ya da direkt olarak ülkenin birçok bölgesine uçak seferleri yapılmaktadır.

Ekonomik Özellikler

Dünyanın en büyük 9. Ekonomisi olan Rusya, en büyük enerji ve maden kaynaklarına sahiptir. Ayrıca dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi olmaya devam etmektedir. MGK’nın daimi üyesi olmakla birlikte G20, G8 ve Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesidir.

Rusya Mutfağı

Rusya Mutfağı
Rusya Mutfağı

Rus mutfağı incelendiğinde en çok deniz ürünlerinin karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bölgede lakerda, havyar ve balık çeşitlerinin çokça tüketildiğini görüyoruz. Ayrıca Rus yumurtası da kahvaltıların olmazsa olmazı. Rusya’da her bölgenin kendine özgü yemek kültürü bulunuyor. Aromatik otlar ve baharatlarla süslenen Rus mutfağında en çok tarçın ve karabiber kullanılıyor.

Festivaller

uluslararası kar ve buz heykelleri festivali
uluslararası kar ve buz heykelleri festivali

Birbirinden farklı festival ve kültürel etkinliğin yapıldığı Rusya’da, uluslararası kar ve buz heykelleri festivali en önemlisidir. Ayrıca baharın gelişinin kutlandığı Maslenitsa Festivali’de çokça izlenmektedir. Altın maske tiyatro festivali ise Moskova’da düzenlenen en büyük festivallerden biridir. Son olarak Moskova uluslararası film festivali, bölgede düzenlenen etkinlikler arasındadır.

Rusya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Rus votkası
Rus votkası

Ünlü Rus votkası yanında matruşka bebekleriyle ünlü Rusya’dan ahşap olarak hazırlanan kutucuklar alabilirsiniz. Rusya Gezi Rehberi olarak bölgenin genel özelliklerini bu şekilde sıralayabilir ve Rusya’nın görülmesi gereken yerler arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here