PAYLAŞ
Baku Panorama
Baku Panorama
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 Bakü, Azerbaycan’ın başkenti Kafkasların en büyük kenti olarak bilinmekte olup, şehrin fazla rüzgarlı olması nedeniyle Rüzgarlar Şehri Bakü olarak bilinmektedir. Nüfusu 2 milyon üzerinde olup, güler yüzlü insanlarıyla tanınmaktadır.

Şehrin en işlek caddesi olan”Targovu” kendine has güzelliği vardır ve özellikle gece aydınlatma ışıkları altında oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Mimari yapıları oldukça hoş bir şekilde şehrin merkezine işlenmiş olup, Bulvar adı verilen deniz kenarına kadar sizi takip etmektedir. Burada birçok ünlü giyim marklarının mağazaları da mevcuttur.

targovi
targovi”

Çoğu kişinin duyup, ama bir türlü gidip göremediği ünlü Qız Qalası Tarqovinin hemen bitiminde, bilindiğinin aksine deniz seyrinde yerini almıştır. Suyun geri çekilmesi nedeniyle karada bulunan kule turistlerin görmek için vazgeçilmezlerindendir.

Ülke Müslüman ülkesi olup, milli kültür, adet ve ahlaki değerlerine oldukça fazla sahip çıkılmaktadır.

Şehrin kapısı olarak bilinen İçeri Şeher şehrin gözde caddelerindendir. Burada bulunan tarihi kule turistler tarafından büyük rağbet görmektedir. Kule içerisinde birçok el yapımı ürünler ala bilir, şehrin tarihi yemeklerini tada bilirsiniz.

İçeri Şeher
İçeri Şeher

Şehirde bir çok ünlü oteller(Flame Towers, Hilton, Sheraton…) mevcuttur.

İklim çeşitlerinden 9’u Azerbaycan’da bulunduğundan ülke tabii servetler konusunda oldukça zengindir. Meyve ve sebze ihtiyaçlarını ülke kendisi karşılamaktadır.

Ülkede petrol ve gaz yatakları bulunduğundan dolayı yurt dışına ihracat yapmaktadır ve ülkede benzin ve gaz fiyatları oldukça ucuzdur. Dünyanın neresinde olursanız olun, ‘’Bakü neyiyle meşhurdur?’’ sorusuna mutlaka Hazar denizi cevabını alırsınız. Dünyanın en büyük gölü ama aynı şekilde, dünyanın en küçük denizi olan Hazar Bakü’nün sahillerinde yerini almış, şehrin güzellik kaynaklarından biridir.

 Hazar denizi
Hazar denizi

Şehir geneline dikkat ettiğimizde deniz kıyısında kurulmuş olup, modern ve aynı şekilde tarihi değerlere sahip çıkılmış, değişikliklere maruz kalmış ama doğallığının da bozulmamış olduğunu görürüz. Azerbaycan Türk devletleri arasında en gözde ülkelerden biri olup ülkemizden birçok insan oranın insanlarıyla akrabadır. Kendinizi dışarıda rahatsız ve yabancı hissetmek istemiyorsanız Azerbaycan tam da size göre demektir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here