PAYLAŞ
Salzburg
Salzburg
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alp Dağları’nın eteğinde, Salzach Irmağı’nın kıyılarında yer alan ve Mozart ile anılan Salzburg, Avusturya’nın en büyük dördüncü şehridir. Turistlerin Avrupa kıtasında en çok beğendiği kentler arasında yer alan Salzburg, UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır. Ortaçağ’dan kalmış tarihi dokusu ve yapıları, görkemli kaleleri, zarif meydanları ve daracık sokakları ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Salzburg Şehir Merkezi
Salzburg Şehir Merkezi

Mozart’ın doğum yeri olan Salzburg’un her yerinde sanatçıya ait sesleri duyabilirsiniz. Ayrıca Hohensalzburg Kalesi, yıllardır tarihi dokusunu koruyan, canlı bir sanat tarihi olarak ayakta durmaktadır. Alpler’in kuzeyinde yer alan Salzburg, dağlık bölge olması sebebiyle iklimi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bölgede tuz madeni çıkarıldığı için şehrin adı Almanca tuz (Salz) ve kale (Burg) kelimelerinden gelmiştir. Kentin adının anlamı Tuz Kalesi’dir. Zengin tuz yatakları nedeniyle de şehir geçmiş yıllardan bugüne ciddi gelişmeler yaşamıştır. Avusturya’nın Viyana, Graz ve Linz şehirlerinden sonra en büyük dördüncü şehri olan Salzburg’un nüfusu ise 150.000’dir.

Hohensalzburg Kalesi
Hohensalzburg Kalesi

Salzburg’ta Gezilecek Yerler

Salzburg’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan çok sayıda yapı ve mekan bulunmaktadır.

1- Getreidegasse Caddesi

Salzburg’un kalbi ve en güzel yeri olarak gösterilen Getreidegasse Caddesi, renkli mağazalara, hediyelik eşya dükkanlarına, restoranlara, kafelere ve marketlere sahiptir. Şehir günün her saati kalabalık olmaktadır. Özellikle turistlerin odak noktası olan Getreidegasse Caddesi, gece saatlerinde de çok renkli ve canlı olmaktadır.

2- Mozart’s Geburtshaus

Mozart hayranı olmasanız bile mutlaka bu binayı ziyaret etmelisiniz. Mozart’ın doğduğu bu mekan Getreidegasse Caddesi No 9’da yer almaktadır. Her ne kadar Mozart’ın ölümünden sonra değeri anlaşılsa da şehrin neredeyse her yerinde Mozart’ın adı geçmektedir. Mozart’ın isminin yaşatıldığı festivaller, binalar, çikolatalar, üniversite ve havalimanı bulunmaktadır. Müzede ise Mozart’a ait beşik ve biberon bile bulunmaktadır. Giriş ücreti ise sadece 10 Euro.

3- Mozartplatz

Mozart’ın heykelinin bulunduğu alandır. Heykelin çevresinde çok sayıda seyyar kütüphane, güzel kafeler ve cana yakın insanlar bulunmaktadır. 1844 yılında inşa edilen bu heykel oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Heykelin yanında ise Salzburg’un tarihinin yaşatıldığı bir de Salzburg Müzesi bulunmaktadır.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here