PAYLAŞ
Saraybosna
Saraybosna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İlk defa 10.yüzyılda bir kitapta yer alan Saraybosna kelime anlamı olarak iyi insanların bölgesi şeklinde adlandırılmaktadır. İlk olarak Roma İmparatorluğu ile kurulan Saraybosna, 15.yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimine geçmiştir. 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalan şehir çok sayıda tarihi yapıyı da barındırmaktadır. Ayrıca şehrin mimarisi ve sokakları da yine Osmanlı İmparatorluğu’ndan izler taşımaktadır.

Saraybosna Nerededir?

Saraybosna harita
Saraybosna harita

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Milijacka Nehri kenarına kurulmuştur. Şehrin etrafı dağlarla çevrilidir. Saraybosna aynı zaman ülkenin turizm konusunda gelişmiş ve en kalabalık şehirleri arasında bulunmaktadır. Convertible Mark para biriminin kullanıldığı bölgede Sırpça, Boşnakça ve Hırvatça konuşulmaktadır.

Saraybosna’ya Ne Zaman Gidilir?

Saraybosna’da karasal bir iklim etkindir. Bu yüzden Temmuz ve Ağustos sıcaklıkları 30 dereceye kadar çıkabilmektedir. Sıcaklıklar ise Ocak ve Aralık aylarında -20’ye kadar düşmektedir. Bu yüzden ülkeye bahar aylarında gelmek daha ideal olacaktır.

İstanbul’dan ise Saraybosna uçak ile yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. 60 güne kadar da vize talep edilmemektedir.

Saraybosna turistik bir bölge olduğu kadar küçüktür de. Bu da şehrin kolaylıkla gezilebilmesi anlamına geliyor. Saraybosna merkeze gittiğiniz takdirde buradan kolaylıkla tarihi yapılara, turistik bölgelere geçiş yapabilirsiniz. Geniş bir ulaşım ağına sahip olan Saraybosna’da en uzak bölgeye tramvay ile gidebilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler

Tarihi eserleri ve modern binaları ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan da bazı izler taşıyan Saraybosna’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır.

Başçarşı

Başçarşı
Başçarşı

16.Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulan Başçarşı, günümüzde de çarşı olarak işlevini sürdürmektedir. Çarşı içerisinde Osmanlı kültürüne ait çok sayıda cami, medrese, han ve ibadethaneleri de görebilirsiniz. Bu çarşı Saraybosna’nın sembolü haline gelmiştir. 18.yüzyılda inşa edilen sebil ise büyük ilgi görmektedir.

Katolik Katedrali

Saraybosna Katolik Katedrali
Saraybosna Katolik Katedrali

Saraybosna’nın en işlek caddesi olan Ferhadiye Caddesi üzerine kurulan katedral şehrin en iyileri arasında bulunmaktadır. Yapı Yeni Gotik tarzda inşa edilmiştir.

Yaşam Tüneli

Saray Bosna Yaşam Tüneli
Saray Bosna Yaşam Tüneli

Bosna’nın 1993 yılında kuşatılması üzerine 4 aylık sürede inşa edilen 800 metre uzunluğundaki bu tünel, savaşın tüm soğukluğunu hissetmek isteyenler için mutlaka gidilmesi gerekmektedir. Tünele ise bir evin içerisinden gizlice giriyorsunuz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here