PAYLAŞ
Şarm El Şeyh Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şeyh’in Koyu anlamına gelen Şarm El Şeyh şehri Mısır’ın Kızıldeniz kıyısında, Sina Yarımadasında bulunmaktadır. Eskiden küçük bir Bedevi kasabası olan şehir günümüzde tüm dünyadan turist çeken bir tatil cenneti haline gelmiştir. Mercan resifleri, zengin su altı yaşamı, Kızıldeniz’in berrak suları, sıcacık sarı kumları farklı kesimlerden birçok insani bölgeye çekmektedir.

Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir?

Mısır, Türklere vize uygulamaktadır. Vize başvurusu Mısır Konsolosluğuna yapılabilmektedir. İstanbul’dan neredeyse her gün düzenlenen tarifeli uçuşlar ile Şarm El Şeyh uluslararası havalimanı’na ulaşmak mümkündür.

Neler Yapılabilir?

Dalış; Zengin su altı yaşamı olması nedeniyle dalış meraklılarının ilgi odağı haline gelmiş bir yerdir. Hiç dalış yapmamış olsanız bile alacağınız kısa ders ile ekip dalışı yapabilir su altı güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Şarm El Şeyh'te
Şarm El Şeyh’te dalış

Safari; Sina dağlarının arkasında yer alan Sina çölünde ATV motorları kiralayarak safariye çıkabilirsiniz. Çöl rüzgarlarına karşı önlem almayı da unutmayın.

ŞARM EL ŞEYH safari
ŞARM EL ŞEYH safari

Çöl Turları; Bedevi rehberler eşliğinde develer ile yapılan çöl turlarına mutlaka katılmalısınız.

Şehir İçi Ulaşım

Şehirde şehir içi ulaşım ağı pek gelişmemiş olduğundan çoğunlukla taksi kullanılmaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Ekim-Nisan ayları arasında kış mevsimi yaşayan şehirde bu dönemde bile sıcaklık 20-30 derece arasında değişmektedir. Yılın her mevsiminde sıcak olduğu için sezonu hiç kapanmıyor.

Yeme-İçme

ŞARM EL ŞEYH yeme içme
ŞARM EL ŞEYH yeme içme

Mısır mutfağı uzun yıllar işgali altında kaldığı ülkelerin mutfaklarından etkilenmiş olsa da. Baharatlar ve çeşniler yoğun olarak kullanılmakta ve yemeklere özgünlük katmaktadır. Şehir deniz kıyısında yer aldığı için deniz mahsulleri oldukça iyidir. Izgara ve kızartmalarının yanı sıra et kültürü de oldukça zengindir. Yoğun aromalı tatları seviyorsanız damağınıza bayram ettirecek mezeler tam size göre demektir. Kahvaltı kültürü çok farklı değil ancak öğle yemekleri Mısır kültüründe oldukça önemlidir.

Gece Hayatı ve Alışveriş

Şarm El Şeyh gece hayatı
Şarm El Şeyh gece hayatı

Şehirdeki gece kulüpleri sabaha kadar açıktır. Her eğlence anlayışına göre mekan bulmak mümkün. Kumar oynamayı seviyorsanız şehirde kumar serbest.

Alışveriş kesinlikle pazarlıksız yapılmamalı, pazarlıkla fiyatı yarıya kadar indirmek mümkündür. Dükkanların çoğu 24 saat açıktır. Şehir gece-gündüz hareketliliğini hiç kaybetmiyor.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : sarme l seyh turu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here