PAYLAŞ
shengen vizesi
shengen vizesi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Schengen var mı schengen?

Bu repliği Ata Demirer’in Almanya’daki bir Türk boksörü canlandırdığı, ‘Berlin Kaplanı’ filminden anımsarsınız. Sevgilisi ‘..beni de götür. ’dediğinde sorar: ” “Schengen var mı sende Schengen”..

Seyahat tutkunlarının, ya da ilk kez seyahate çıkacakların iyi bildiği bir kelimedir Schengen. Aslen Lüksenburg’da küçücük bir kasabadır. Ancak bugün adı neredeyse efsaneleşmiş, farklı bir kimlik kazanmıştır. 1985 yılında yapılan bir anlaşmayla Schengen hayatımıza girmiştir. Önce 5 ülke arasında imzalanan; sınır kapılarındaki gümrük ve polis kontrollerini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan anlaşmaya, sonraları 26 Avrupa ülkesi de dahil olmuştur. Ve oluşturulan bu büyük bölgeyi ziyaret etmenin bedelleri de gittikçe zorlaşmıştır.

Yeşil pasaportununuz varsa Schengen vizesine başvurmadan özgürce seyahat edebilirsiniz. Normal bordo pasaporta sahipseniz, Schengen vizesi almadan ziyaret etmek hayal.

shengen
shengen vizesi

Peki nedir bu Schengen vizesi; nasıl alınır, nerelerde geçerlidir?

Schengen’in güzelliği, giriş yapacağınız ülkeyi seçip vizenizi alıyorsunuz ve  bir kez giriş yaptıktan sonra bütün üye ülkelere sınırları olmadan özgürce seyahat ediyorsunuz.

Ancak bazı ülkeler, Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen Schengen’e üye olmayabilir. İngiltere-İskoçya-İrlanda bu sistemin dışındadır. Bu ülkeler için ayrı vize başvurusu yapmak gerekir.

Schengen vizesinin de üç çeşidi var. Tek giriş; Schengen bölgesinin tümüne sadece 1 kez giriş hakkı verir. Çift giriş; Bölgeden çıktığınızda bir kez daha giriş hakkı verir. Çoklu giriş; Vize süreniz bitene kadar dilediğiniz sayıda giriş çıkış yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da vizenizin kalış süresini aşmamanızdır. Diyelim ki, vizede kalış süresi 30 gün ve çoklu giriş yazıyor. O halde 2017 yılında dilediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilir ancak içeride toplamda 30 günden fazla kalamazsınız.

Vizeye başvurduktan sonra, eğer kabul edilirseniz, 30 gün, 90 gün v.s gibi bölgede kalabileceğiniz gün sayısını belirten limitlerin olduğu ve geçerliliği 3 ay 6 ay ya da 1-2 yıl şeklinde olan vizeye sahip olursunuz.

Ancak, diyelim ki 2 yıl geçerli olan ve 60 gün kalış süresi olan bir İtalya vizesi aldınız. Ola ki 61 gün kalırsanız bir daha Schengen vizesi alamayabilirsiniz.

En kolay Schengen vizesi veren ülkeler Akdeniz ülkeleri. Yunanistan, İspanya, İtalya gibi ülkeler, daha uzun süreli vize veriyor. Ancak sizin de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Başvurunuzu en çok kalacağınız ülkeden, ya da bölgeye gireceğiniz ülkeden yapmalısınız. Başvuruyu seçeceğiniz ülkenin konsolosluğundan ya da  vize işlemlerini konsolosluk yerine halleden vize ofislerinde yapabilirsiniz.

Schengen’e dahil ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Estonya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Yunanistan, Hırvatistan.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here