PAYLAŞ
Selanik
Selanik
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ve çok istemesine rağmen vatan toprağına dahil edemediği vatanıdır. Selanik sokaklarında gezerken içinizin burkulmaması, hüzünlenmemeniz, gözlerinizin buğulanmaması mümkün değil. Yunanistan’ın 2. Büyük şehri olan Selanik Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ve günümüzde de kültür başkenti kabul edilmektedir. Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Türk Vatandaşları shengen vizesi ile ziyaret edebilmektedir. Acenteler İstanbul’dan rehber eşliğinde hafta sonu turları düzenlemekteler. Selanik’te kesinlikle gitmeniz gereken yerler;

ATATÜRK EVİ; Atatürk’ün doğduğu ve ilk çocukluğunun geçtiği evdir. İstanbul’da farklı semtlerde bire bir aynısı yapılmış olsa da Selanik’teki evi ziyaret etmek ayrı bir duygu katıyor.

ATATÜRK EVİ
ATATÜRK EVİ

BEYAZ KULE; Osmanlı zamanında zindan olarak kullanılmış, Yunan eline geçtikten sonra kötü şöhretini silmek amacıyla beyaza boyanmıştır.

BEYAZ KULE
BEYAZ KULE

LADADİKA; Yunanistan deyince akla mutlaka taverna gelir. Ladadika caddesi Selanik’in tavernalar caddesidir. Lezzetli yemekleri ve Yunan müzikleri ile güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

LADADİKA
LADADİKA

TSİMİSKİ CADDESİ; Caddenin her iki tarafında bulunan mağazalardan alış-veriş yapabilirsiniz. Cadde trafiğe kapatılmamış ortasından trafik akmaktadır.

TSİMİSKİ CADDESİ
TSİMİSKİ CADDESİ

SELANİK SAHİLİ; Selanik kordon boyunda yürüyüş yapıp, sahildeki cafe-barlarda oturup soluklanabilir şehri dinleyebilirsiniz.

SELANİK SAHİLİ
SELANİK SAHİLİ

ROTONDA-KAMARA MEYDANI; Kamara meydanı İstanbul’daki Taksim meydanı gibi buluşma yeridir. Kamara meydanından yukarı yürüdüğünüzde Osmanlı zamanından kalma, günümüzde müze olarak kullanılan Rotonda camisine ulaşabilirsiniz.

ROTONDA-KAMARA MEYDANI
ROTONDA-KAMARA MEYDANI

ARİSTOTLE MEYDANI; Meydan’nın muntazam planlanmış mimarisi, geniş ve ferah bir alana sahip olması,  gelen herkesi hayran bırakıyor. Meydandaki otelin terasına çıkıp meydanı seyredebilirsiniz.

ARİSTOTLE MEYDANI
ARİSTOTLE MEYDANI

ANO POLİ; Şehrin en yüksek noktasıdır. Bu noktadan tüm şehri seyredebilirsiniz.  Özellikle Günbatımını görmeniz gerekir.

ANO POLİ
ANO POLİ

OTE TOWER; Telekom hizmeti amacıyla yapılmış, günümüzde özel bir gsm operatörü tarafından kullanılan yapının yavaş yavaş dönen kafesinde oturduğunuz yerde tur atma imkanınız var.

OTE TOWER
OTE TOWER

YEME-İÇME; Yunanistan’da Yunan Kahvesi adıyla önünüze gelen Türk Kahvesini görünce şaşırmayın lezzeti de aynı olmasına rağmen ismi farklıdır. Sadece sunum konusunda biraz farklılık katmışlar. Ege mutfağı hakim olan Selanik’te Türk mutfağının izleri de görülmekte. Yemek konusunda kesinlikle yabancılık çekilmeyecek bir şehir. Selanik gevreğini bilmeyenimiz tabii ki yoktur. Gelmişken bol bol almakta fayda var.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here