PAYLAŞ
senegal
senegal
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Senagal Fransızca konuşulan batı Afrika ülkeleri arasında sınai gelişmişlik seviyesi açısından fildişi sahilinden sonra ikinci sıralamalarda yer almaktadır. Bu başarının temeli 1994 senelerinde başlayan ve tedbirler içeren yapısal reformlara dayanmaktadır. Genel olarak ülke ekonomisi tarıma dayalı olmaktadır. Fakat doğal kaynaklar ise sınırlıdır. Tarım sektörünün çoğunluğu istihdama dayalıdır. O nedenle Senegal ekonomisi iklim koşullarına uluslararası piyasalardaki gelişmelere ve ham madde fiyatlarına duyarlılık göstermektedir.

senegal
senegal

Tropikal iklimin yoğun olduğu Senegal’de hava sıcaklıkları yüksektir. Temmuz ve eylül ayları arasında ise yağış görülebilmektedir. Esen rüzgarların durumuna bağlı olarak kuru ve aynı zamanda nemli geçen mevsimler de yoğun olarak görülebilmektedir. Yağışlı havalarda dahi en fazla sıcaklık 27 derecedir. Yağmur alan bölge güney kesimleri olup yıllık yağış miktarları ise 1500 milimetreyi geçmemektedir.

Genelde Turizmde en önemli döviz kazançlarını sağlama

senegal halkı
senegal halkı

ktadır. Çoğunluk Afrika ülkelerinde olması üzerine Senegal halkının etnik kökeni de farklılık göstermektedir. Senegal halkı genel olarak misafirperverdir. Ülkelerine gelen turistler ile gurur duyarlar. Fakat ülkeyi ziyaret eden kadın turistlerin giyim sitillerinin açık olmasından hoşnut olmamaktadırlar. Öncelikle kırsal kesimlerde omuzların kapalı olduğu kıyafetlerin giyilmesi daha yararlı olacaktır. Erkekler ise gruplara girmeleri halinde diğer kişiler ile el sıkışmaları beklenmektedir. Bu ise bir saygı ifadesi olmaktadır. Yasalara göre ise cinsiyet ayrımı yasak olmaktadır. Fakat ailelerde erkekler reis konumunu almaktadır.

Senegal mutfağı
Senegal mutfağı

Atlantik okyanusu Senegal hem ekonomi hem de mutfak kültüründe en önemli yemekleri balık olmaktadır. Bunun dışında ise mısır ekmeği, yer fıstığı, kuskus veya pirinç genel olarak sevilen yemekler arasında yer almaktadır. Biber sosu ve hurma yağı ise yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Başlıca yemekler arasında yer alan yemek çeşitlerinden biri kızarmış balık, pirinç, sebze sosu ile hazırlanmış olan thieboudienne olmaktadır. Balık veya tavuk ızgara kuru soğan yanında limon sosu ile hazırlanan yassa au poulet veya yassa au poısson da denilen yemek çok sık tercih edilmektedir. Yemekler ise çoğunlukla toplu olarak yenilmektedir. Aynı zamanda tek tabakta servis edilmektedir. Senegal’ de yapılan partiler eşliğinde yemek yeme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here