PAYLAŞ
Sevilla Şehir Rehberi
Sevilla Şehir Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Guadalquivir nehrinin ikiye böldüğü bir şehir olan Sevilla Endülüs bölgesinin başkenti. Bu bölgenin en büyük, İspanyanın ise dördüncü büyük şehri olan Sevilla’yı gezmeye başlamadan önce bu bölge hakkında tarih ve yaşantısı hakkında bilgi sahibi olmakta büyük fayda var. Bu bilgilendirme sayesinde birçok yeri tanımanız çok daha kolay olacak ve zevkli bir gezi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Sevilla Tarihi

Bir İber kasabası olan Sevilla Roma hakimiyeti döneminde Betis olarak adlandırılmaktaydı. Günümüzde ise şehrin eğlence mekanlarının bulunduğu cadde bu isimle anılmakta. Sonrasında Arapların gelinceye kadar ki dönemde Vizigot hakimiyeti devamlılığını sürdürür. 711 yılında Endülüs’e ayak basan Araplar şehrin hakimiyetini 1248 yılına kadar sürdürür. 711 – 1492 yılları arası Müslümanların bölgeye yerleşmesi sonrası ülkede büyük gelişimler gözlenir. Müslümanların yanında Yahudilerinde bu gelişmede büyük katkısının bulunduğunu söyleyebiliriz.  1492 tarihinden sonra tüm Endülüs’te Hristiyanlaşma halkın yanı sıra mimaride de kendini bir hayli göstermiştir.

Sevilla Gezilecek Yerler

Sevilla’da gezilecek 2 önemli yer bulunmaktadır. Bunlar Sevilla Katedrali ve Alcazar Sarayı’dır. Bunların dışında şehrin 83 adet gezilecek noktası bulunduğunu söyleyebiliriz ki buraların hepsini gezmek oldukça zor.

Seville Cathedral

Seville Cathedral
Seville Cathedral

1519 yılında, aynı bölgede 13. Yüzyıldan kalma bir cami yıkılır ve onun yerine bu mimari yapılır. Yapımının tamamlanmasının ardından dünyanın en büyük Hristiyan klişesi unvanını almış ve İstanbul’da bulunan Ayasofya’nın 1000 yıllık dünyanın en büyük kilisesi olma unvanını elinden almıştır.

Mimari olarak dünyanın en büyük Gotik katedrali’de olan bu yapıt, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfi sonrası oradan getirilen altınlar, bu eserin yapımına hız kazandırmıştır. Bu yapıtın mimarisi için 2 ton altın kullanılmıştır.

Real Alcazar

Real Alcazar
Real Alcazar

Sevilla Kraliyet Sarayı 14. Yüzyılda şehre Müslümanların hüküm sürdüğü dönemde Moorish mimarisiyle yapılmış ve Hristiyanların eline geçtikten sonra yenilenmiş olan bir yapıttır. Günümüzde üst katı İspanya Kraliyet Sarayı olarak kullanılmaya devam etmekte. Bu özelliği ile Avrupada’ki en eski yönetim yeri olma özelliği taşıması bir hayli göze çarpıyor. 1987 yılında UNESCO listesine alınan bu yapıt Sevilla Şehrinde gezilmesi gereken en önemli 2 yerden ikincisi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here