PAYLAŞ
Şile
Şile
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karadeniz kıyısında yer alan Şile, İstanbul’dan gelen tatilcilerin en çok tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. İstanbul’a yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıktadır. Bu yüzden günübirlik olarak İstanbul’dan da gelerek tatil yapmak mümkündür. Yemyeşil doyası, büyüleyici sahilleri ile şehrin yoğunluğundan uzaklaşıp dinlenmek isteyenlere mükemmel bir deneyim sunuyor.

Şile’nin tarihi ise çok eskiye dayanmaktadır. Alınan bilgilere göre Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı’ndan sonra yerleşim yeri olduğu düşünülüyor. Pek çok koloninin yerleşim yaptığı Şile’de özellikle Selçuklu Türklerine ve Roma Dönemi’ne ait birçok eseri de bulabilirsiniz.

Şile Nerededir?

Şile Harita
Şile Harita

Şile, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunur ve Karadeniz kıyısındadır. Anadolu Kavağı ve Anadolu Feneri’nin takip edildiği şeritte Riva’dan sonra gelir. İstanbul’a yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıktadır. Şile her mevsim uygun şartlara sahip olan ender yerlerdendir. Bulutluluk oranı oldukça yüksektir ancak kış mevsimi çok sert geçmez ve dereceler eksiye düşmez. Sert rüzgarlar ve boğul yağışların olduğu Şile’de, Sonbahar ve İlkbahar ayları da yumuşak geçer. Yazları ise hafif rüzgarları ile birlikte 30 derece sıcaklığı geçmemektedir.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye gitmek için farklı ulaşım imkanları bulunmaktadır. Aracınız ile gideceksiniz 1. ve 2.köprüden Şile tabelalarını takip edebilirsiniz. TEM’den de Sarıgazi-Şile yolunu takip etmeniz halinde Şile’ye ulaşacaksınız. Ayrıca Şile-Ağva servisleri ve Harem’den kalkan 139 nolu İETT otobüsleri de yine Şile’ye gitmektedir.

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile doğası ve yeşilliği ile bir o kadar da tarihi bir şehirdir. Bu yüzden çok sayıda tarihi yapı ve eser görmek mümkündür.

Şile Kalesi

Şile Kalesi
Şile Kalesi

Ocaklı Ada üzerine inşa edilen bu kale aynı zamanda Ocaklı Ada Kalesi olarak da geçmektedir. 100 metrekare genişliğinde ve 12 metre yüksekliğinde olan kale, Şile’nin her yerinden görülebilmektedir. Şile’ye gidenlerin en çok gördüğü yerler arasında Şile Kalesi yer almaktadır.

Şile Feneri

Şile Feneri
Şile Feneri

Türkiye’nin en geniş gövdeli feneri Şile’de bulunmaktadır. Fransız tasarımında 1859 yılında inşa edilen fener, 60 metre yüksekliğindeki kayaların üzerine konuşlanmıştır. Sekizgen bir tasarıma sahip olan fener, diğer İstanbul fenerlerine göre daha geniş bir menzile sahiptir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here