PAYLAŞ
Silifke Gezi Rehberi
Silifke Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Silifke uzun süre İyonya sınırları içerisinde kalmıştır. Bu sebepten dolayı İyon Uygarlığı’na ait çok sayıda antik yapıyı da korumayı başarmıştır. Mersin Bölgesi’ndeki birçok antik yapıyı içerisinde barındıran Silifke, Anadolu uygarlığından kalan birçok yapıyı da günümüze kadar ulaştırmıştır. Akdeniz İklimi’nin etkili olduğu şehirde lezzetli deniz ürünlerini de tadabilirsiniz. Ayrıca Silifke Caretta Caretta ile Yeşil Kaplumbağa’ların üreme alanı olarak gösterilmektedir.

Silifke Nerededir?

Silifke harita
Silifke harita

Mersin iline bağlı olan Silifke İlçesi, Toros Dağları ile Akdeniz’in arasında bulunmaktadır. Şehrin merkezine 85 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en güneyindeki bölgede bulunmaktadır.

Silifke’ye Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz İklimi’nin hakim olduğu Silifke’ye yaz ve bahar aylarında gidebilirsiniz. Pırıl pırıl denizi, su sporları ve yemyeşil doğası ile Silifke özellikle bahar aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke, çeşitli medeniyetlere ait yapıları günümüze kadar taşımayı başarmıştır. Minik adaları, turkuaz denizi ve sakin koyları ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında bulunmaktadır.

Narlıkuyu

Narlıkuyu
Narlıkuyu

Narlıkuyu dipten çıkan tatlı suyu ile müthiş bir berraklığa sahiptir. Ayrıca burada bulunan logos balığı ve kaya koruğu turşusunu da mutlaka yemeyi unutmayın. Denize girmek, sakinleşmek ve doğanın tadını çıkarmak için müthiş bir alan olarak gösterilmektedir. Ayrıca bu bölge Zeus Tapınağı ve Cennet-Cehennem Mağaraları’na da yakındır.

Cennet-Cehennem Mağaraları

Cennet-Cehennem Mağaraları
Cennet-Cehennem Mağaraları

Silifke-Narlıkuyu yakınlarında bulunan Silifke, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çeken mağaralar bölgenin en iyi turizm yapıları arasında yer almaktadır. Cennet Obruğu doğal bir kireç taşı tavanının çökmesi sonrası oluşmuştur. Derinliği ise 135 metredir. 450 basamak ile mağaraya inilebilir ancak tekrar bu merdivenleri çıkmak gerekiyor. Cehennem Mağarası ise 110 metredir ve dikliğinden dolayı inmek mümkün değildir.

Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti
Olba Antik Kenti

Kazı alanında bulunan bu yapı, Septimus Severus dönemine aittir. Yapının içerisinde su kemeri, çeşme binası, tiyatro, evler ve toplu mezar bulunmaktadır. 150 metre uzunluğunda olan yapı 25 metre de yüksekliğe sahiptir. Kaya mezarları, lahitler, çeşmeler ve dört kemerli akuadük de tarihe ışık tutmaktadır.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here