PAYLAŞ
Şirince
Şirince
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İsmini duymaya başlayalı çok olmadı bu adı gibi şirin köyün. 2012 yılında çıkan kıyamet söylentileriyle birlikte adı zirveye çıktı, sonraları ise yavaş yavaş düşüşe geçip eski sakin günlerine neredeyse geri döndü. Bu söylentiler ile fark edildi ki Şirince’nin Şarabı, Matematik köyü, sıcacık insanları, sokakları, yöresel ürünleri de görülmeye değer. Kuşadası, Çeşme bölgesinde tatil yapıyorsanız tatilinize renk katmak için bu köyü ziyaret edebilirsiniz.  İzmir-Şirince arası arabayla 1,5 saat sürüyor. Şirince’de neler var kısa bir tur yapalım.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü
Nesin Matematik Köyü

Aziz Nesin’in ölmeden önce vasiyet ettiği matematik köyü oğlu Ali Nesin tarafından kurulmuş ve işletilmekte. Bu köy gönüllülerin yaptığı bağışlar ve gönüllü öğretmenlerin verdiği desteklerle ayakta durmakta. Buraya gelen öğrenciler matematiği ders kitaplarından değil yaşayarak öğreniyor. Öğrencilere hizmet eden hademe, aşçı gibi görevliler yok her işi öğrenciler yapıyor. Bu ilginç mekanı görmek istiyorsanız mutlaka önceden telefon açıp müsait olup olmadıklarını öğrenmeniz gerekiyor. Çok farklı bir deneyim olacak.

Şarap Mahzenleri

Şarap Mahzenleri
Şarap Mahzenleri

Şarap mahzenlerinde şarap tadımı yapıp satın alabiliyorsunuz. Bölgedeki üzüm bağlarından elde edilen nefis şarapların dışında bir de bölgeye özel meyve şarapları var. Elma, çilek, muz, şeftali, böğürtlen, kavun, kayısı ve daha birçok meyvenin şarabı var. Klasik şarap sevenler pek hoşlanmasa da farklı lezzetleri denemeyi seviyorsanız denemeden dönmeyin.

Şirince Sokakları

Şirince Sokakları
Şirince Sokakları

Köy eski bir Rum köyü olduğu için evleri, dar sokakları görülmeye değer. Sokak aralarında köy halkının sattığı el işi ürünleri, sabunlar, zeytinyağlar, teyzelerin sıcaklığı tatilinize adeta tatil katıyor.

Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi
Aziz John Baptist Kilisesi

Kilisenin yapım tarihinin ne kadar eski olduğu bilinmiyor, 1805 yılında yeniden inşa edilmiş ve şu anki görünümünü almış Kilise ziyarete yeni açılmış.

Mürver Şurubu ve Kumda Kahve

Kumda Kahve
Kumda Kahve

Mürver ağacının mis gibi kokan beyaz çiçeğini bilmeyen yoktur, ancak şurubunu duyan azdır. Mürver çiçeğinin özünden yapılan bu şurubun soğuk algınlığına iyi geldiği söylenmekte. Köyde kahve yanında veya yemeğin ardından mutlaka ikram edilir. Denenmeli. Köyde Türk Kahvesi sıcak kumda pişer ayrı bir lezzeti vardır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here