PAYLAŞ
Southampton
Southampton
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Birleşik Krallığın en iyi liman kentleri arasında gösterilen Southampton genç nüfusu, mimarisi, köklü geçmişi ve tarihi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Tatil yapmak isteyenlerin en fazla tercih ettiği yerler arasında bulunan Southampton, önemli de bir liman şehridir. Yapılan arkeolojik kazılar sonrası Southampton’un tarihinin Taş Devri’ne kadar dayandığı belirtilmektedir. Birleşik Krallık şehrinde güneşli gün sayısı oldukça fazladır. Yıllık ortalama sıcaklık ise 35 derece civarında seyretmektedir. Ortaçağ’dan kalma yapılar bulunan kent özellikle 2. Dünya Savaşı döneminde ciddi sıkıntılar yaşamıştır. Son 30 yılda ise Southampton kenti ciddi bir yükselişe geçmiştir.

Southampton Nerededir?

Southampton harita
Southampton harita

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Southampton Londra’ya 1 saatlik mesafe uzaklıktadır. Şehir, Hampshire Kontluğu’na aittir. Sterlin para birimi kullanılan kentte, İngilizce resmi dil olarak konuşulmaktadır.

Southampton’a Ne Zaman Gidilir?

Birleşik Krallık’ın en güneşli kenti Southampton olarak gösterilmektedir. Hava sıcaklığı oldukça fazladır. En düşük sıcaklık ise Ocak aylarında 3 derecedir. Hava sıcaklığı ise Mayıs ile Eylül ayı arasında ortalama 22 dereceye düşmektedir. Bu dönem tatil en uygundur. Ancak yağışlar hemen hemen yılın her günü devam etmektedir.

Southampton’da Ulaşım

Şehir içinde ulaşımda otobüs imkanları bulunmaktadır. Ancak ikliminin uygun olması, küçük olması ve deniz manzarası ile yürümeye oldukça uygun bir şehirdir. Genellikle yürüyerek ya da bisiklet ile ulaşım sağlanmaktadır.

Southampton Gezilecek Yerler

Southampton’da çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Bunun sebebi ise köklü bir tarihe sahip olması ve medeniyetin merkezi konumunda olmasıdır. Kentte çok fazla tarihi bina, park ve bahçe bulunmaktadır.

Southampton City Art Gallery

Southampton City Art Gallery
Southampton City Art Gallery

Kendine has mimarisi ve geçmişi ile şehrin en büyük sanat galerilerinden olan Southampton 3.500’den fazla sanat eserini barındırmaktadır. Ayrıca müze içerisinde 600 yıllık eserler de bulunmaktadır. Bu da Southampton’ı önemli bir yer haline getirmektedir.

Tudor House

Tudor House
Tudor House

800 yıllık tarihi ile Old Town’un merkezine konumlandırılan Tudor House’un içerisinde genellikler interaktif teknoloji ve farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Sadece ahşaptan yapılan bu görkemli binanın bahçesi de kendisi kadar güzeldir. Bu yüzden mutlaka bu mekanı gezmelisiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here