PAYLAŞ
Sri Lanka harita
Sri Lanka harita
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sri lanka eski adıyla Seylan günümüzde çaylarıyla tanınan bir ülkedir. Özellikle ülkemizin sınır şehirlerinde bu seylan çayları çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çaylara uygulanan yüksek faizler yüzünden bu çayların kaçakçılığı inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Eğer Sri lanka çayı denemediyseniz ve çayın nasıl olduğunu şimdi merak ettiyseniz hemen söyleyelim, bu çayı ilk kez denediğinizde size o kadar sert gelecek ki çaydan nefret bile edebilirsiniz. Zira bu çay buruk bir tada sahiptir ve oldukça serttir. Ancak bir süre sonra çay size yumuşak gelecek ve damakta bıraktığı eşsiz lezzeti sayesinde bu çaydan başka bir çay aramayacaksınız.. Bu çayı almaya karar verdiyseniz dikkat edin zira piyasada sahte seylan çayları yani kaçak çaylar cirit atıyor..

Seylan Çayı
Seylan Çayı

Dünyanın en kalabalık ilk 2 ülkesinden biri olan Hindistan’ın yaklaşık 30 km uzaklığında yer alan ada devleti Sri Lanka eşsiz doğal güzellikleri ile turistleri karşılıyor. Bu ada devleti küçük bir yer o yüzden burayı gezmeniz çok fazla zamanınız almayacak. Hatta burada taksi yerine tuktuk denilen taşıma araçları yer alıyor. Bu taşıma araçları çok küçük olup trafikte çok rahat yol alabiliyor. Üstelik taksiye nazaran çok daha ucuz.

tuktuk
tuktuk

Bu ülkeye geldiğinizde başkent Colombo ilk durağınız olmalı zira alışveriş için en uygun yer burası. Bu başkent şehrinde birçok Budist ve Hindu tapınaklarını görebilirsiniz. Ayrıca tarihi Wolfndhal Kilisesi ve Colombo Müzesi görmeniz gereken ilk yerlerin başında yer alıyor.

Colombo sri lanka
Colombo

Çayın anavatanı konumunda yer alan Sri Lanka’ya gelip te çay içmemek olmaz. Burada güzel bir çay içmek için Nuwara Eliya‘ya gitmenizi öneririz. Zira burası tam anlamıyla bir çay cenneti. Tabi burada sadece çay yok onun dışında harika şelaleler ve rengarenk bir ekosistem var.

Nuwara Eliya
Nuwara Eliya

Pidurutalagala Dağı Çok Yüksek!

Burası keşişlerin ve Budistlerin keşiştiği bir yer. Burası o kadar yüksek ki her noktada tapınak yapılmış. Kuşbakışı bir manzara seyretmek isterseniz Pidurutalagala Dağı mutlaka gelinmesi bir yer.

Bir Adada Fil!

Ada ülkesi olan Sri Lanka’da fil görmeye hazır mısınız? Elephant Orphanage Fil Parkı’nda filleri ziyaret edebilirsiniz.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here