PAYLAŞ
Stockholm
Stockholm Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İskandinav ülkerinde en sevilen ve en çok turist çeken şehir hiç şüphesiz ki Stockholm‘dur. Şimdi gelin dünyanın en yaşanılası ülkeleri sıralamasında kendine her zaman üst sıralarda yer bulmuş Vikinglerin şehrini biraz inceliyelim.

Stockholm İsveç’in Başkenti ve en büyük şehridir. Tüm İsveç nüfusunun %21’inin yaşadığı ve tüm İsveç’in sanayisinin %35’inin bulunduğu bir merkezdir. Toplam nüfus sayısı 2 Milyon Küsürdür. Şimdi müzeleri ile ünlü bu tarihi şehirde sizlere gezilecek yerleri tanıtacağız.

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi
Vasa Müzesi

Dünyanın en iyi 10 müzesi arasında kendine yer bulan Vasa Müzesinin tarihi de bir ilginçtir. Müzede 16.YY’da  yapılmış olan bu gemi ilk yolculuğunda hemen sonra su alarak batmıştır. Stockholm limanının giriş ağzında yoğun deniz trafiğinin olduğu bölgedeki batığı neredeyse hiç zarar görmemiş bir şekilde kurtarılmıştır. Stockholm’deki gemiyle aynı adla anılan bu gemi Vasa Müzesinde sergilenmeye devam ediyor. Bu ilginç müzede ayrıca gemide binlerce dönemsel eşyanın yanı sıra 15 denizciye ait ceset de yer almaktadır. Bu cesetlerin iskeletleri teknoloji yolu ile o zamanki insanların görünümleri yeniden oluşturularak bir büst şeklinde sergilenmektedir. Eğer yolunuz bir gün Stockholm‘a düşerse bu müzeyi görmeden dönmemenizi şiddetle öneririz.

Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Açık Hava Müzesi
Skansen Açık Hava Müzesi

Bu müzede İsveç ve Stockholm toplum hayatının geçmişine ait bir çok şey mevcut. Bu açık havamüzesinde Tek katlı 15. yüzyıldaki ahşap evleri, park, bahçeler,hayvanat bahçesi, akvaryumda bulunuyor. Hayvanat bahçesinde bulunan fok balıkları, ren geyikleri, boz ayı, bizon, yaban domuzu gibi bir çok ilginç türde hayvan görmeniz mümkün. Ayrıca müzede çalışan kişilerde müze İsveç’in eski dönem hayatını anlattığı için eski dönemlere ait giysiler giyiyor.

 

Stockholm Sarayı

Stockholm Sarayı
Stockholm Sarayı

İsveç hükümdarının resmi ikametgâhı ve ana kraliyet sarayıdır.

Djurgarden Adası

Djurgarden Adası
Djurgarden Adası

Kendin merkezinde yerini alan bu ada, barındırdığı kültürel ve eğlence amaçlı alanlarla yılda 10 milyondan fazla gezginin ziyaret ettiği bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. İçinde bir çok tarihi müze, eğlence yerleri, tarihi binalar, anıtlar, sanat galerileri, ve yat limanları bulunuyor. Bu adaya otobüs, feribot ya da tramvay ile kolaylıkla gidebilmeniz mümkün.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here