PAYLAŞ
Tahran şehri
Tahran şehri
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Tahran oldukça hareketli ve nüfusu kalabalık bir şehir. Ülke ekonomi, politika ve sanayi merkezi konumdaki 18.5 milyonluk başkent uzun yıllar önce sadece küçük bir köymüş. Fakat zamanın neler gösterebileceğini, bu şehir bir kez daha gözler önüne seriyor. 75 milyon nüfuslu İran’ın devasa şehrinde genç nüfusun çokluğu da bir hayli dikkat çekiyor.

Görkemli sarayların, nadide eserlerin bulunduğu müzelerin, büyük meydanların, çok sayıda park ve bahçelerin barındığı Tahran şehri Fars kültürünü ve sanatını taşımakta. Merkezi bölgenin dışındaki mahallerdeki evler genellikle yüksek yapılar değil. Geleneksel İran mimarisini taşıyan evlerin çoğunda sarı tuğladan yapılmış ve üzerlerinde sıva ve boyanın bulunmayan tüm şehre hakim olan sarı rengin göze çarpmaması söz konusu bile değil.

Tahran şehri
Tahran şehri

Şehrin kuzeyi modernizm’in sembolü iken daha eski dönemlerin izlerini taşıyan Güney Tahran fakirliğin sembolü haline gelmiş durumda.

Ülkede ulaşım birkaç yöntem yer almakta bunlardan başta gelenlerden biride şüphesiz savari adını taşıyan dolmuşlar. Bu dolmuşlar sayesinde şehir içi ve yakın çevre ulaşımları gerçekleştirilebilmekte. Bu dolmuşlardan bazılarında bayan şoförlere rastlamakta bir hayli şaşırtıcı doğrusu. Araç kullanıcılarının trafikte bir hayli hızlı olması dikkat çeken bir diğer husus.

İran’ın para birimi Riyal olsa da insanlar açık ara farkla Toman’ı kullanıyor. Değer olarak 10 Riyal’e karşılık gelen Toman’ın kullanımının sık olması dolayısıyla alışveriş yaparken Riyalle mi yoksa Tomanla mı ödeme yapacağınızı sormanızda fayda var.

Tahran Sokakları

Tahran Sokakları
Tahran Sokakları

Sokak tabelaları Farsça‘nın yanı sıra İngilizce dilini de barındırması dolayısıyla ülkenin ziyaretinde yön bulmak bir hayli kolaylaşıyor. Ülke yönetiminin yöneticiler tarafından şeri hukuk olarak uyguladıklarını düşündükleri yönetimin sokaklarda bir hayli farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Çarşaflı kadınların rastlandığı sokakta ilginç olan durum ülkenin yönetim şekline rağmen baş örtülü kimi kadınların süse ve güzelliğe büyük önem verdiği ve ülke yönetimine aykırı davranışlar sergilediğini söyleyebiliriz. Erkeklerin kimilerinde de bu gibi davranışlara rastladığımızı söyleyebiliriz.

Ulusal Mücevher Müzesi, İmam Humeyni Camisi, Sadabad Sarayı ülke yaşayanlarının ve turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri mekanlar arasında bulunmakta.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here