PAYLAŞ
tebriz
tebriz
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Efsanelerde geçen Cennet Bahçelerinin bulunduğu yer olarak bilinen Tebriz Şehri günümüzde İran sınırları içinde yer alan, çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu tarihi bir şehirdir. İpek yolu üzerinde bulunan şehir eskiden beri ticaret başkenti kabul edilmiştir. Şehirde Emeviler ve Asurlular zamanından kalma çok sayıda eser bulunmakta. Şehrin çoğunu Azeri ve Türkler oluşturduğu için konuşma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Şehirde yaşayan hemen hemen herkes Türkçe konuşabilmekte. İstanbul’dan Tebriz’e her gün tarifeli uçuş düzenlenmekte olup uçuş süresi 2 saat 40 dakikadadır. İran, Türk vatandaşlarına vize uygulamadığından sadece pasaport ile seyahat mümkündür. Ancak içinde bulundukları rejim sebebiyle ülkeyi ziyaret edecek kadın turistlerin bölgede uygulanan kılık kıyafet kurallarına uymaları beklenir.

Tebriz’e Ne Zaman Gidilir?

Tebriz’de yarı kurak bir iklim oluşum gösterdiğinden kış aylarında sıcaklık-6 dereceyi bulurken yaz aylarında 33 derecenin de üstüne çıkabilmekte ve aşırı sıcak ve bunaltıcı olabilmekte. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en ideal mevsim bahar aylarıdır.

Yeme-İçme

Tebriz mutfağındaki çoğu yemek Türk mutfağı ile örtüşmekte. Yemek konusunda yabancılık çekmeyeceğimiz bir şehirdir. Yemeklerin yanında en çok tüketilen içecek ayrandır ancak bildiğimiz ayrandan farklı olarak soda ve kekik katılarak yapılmakta. Yemeklerden sonra mutlaka çay ikramı yapılmakta. İran’ın kurabiye ve ezmelerinin tadına bakmadan kesinlikle dönülmemeli hatta sırf kurabiye ve ezme almak için bile gidilesi bir şehirdir Tebriz. Kurabiyeleri bildiğimiz un ile yapılan sıradan kurabiyelere kesinlikle benzemiyor.

Nerelere Gidilmeli

Mavi Camii

Mavi Camii
Mavi Camii

Karakoyunlular zamanından kalma camii 1779 depreminde çok fazla hasar görmüş ve restorasyonu devam etse de ziyarete açıktır.

Azerbaycan Müzesi

Azerbaycan Müzesi
Azerbaycan Müzesi

Sasani İmparatorluğundan Kaçar hanedanlığına kadar olan döneme ait farklı arkeolojik ve kültürel eserleri görmek mümkündür.

Behnam Evi

Behnam Evi
Behnam Evi

Günümüzde Tebriz Sanat Üniversitesi’ne ait olan bina, tarihi ve mimari açıdan büyük önem taşımaktadır.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

İstanbul’daki çarşıyı hiçbir şekilde aratmayan çarşıda her şeyi bulmak mümkün. Türkiye’ye gelen kaçak çayın merkezinin bu çarşı olduğu söylenmekte.

Şehir İçi Ulaşım: Günlük tek veya paylaşımlı taksi kiralayarak uygun fiyatla ve keyifle şehri gezmek mümkündür.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here