PAYLAŞ
tibet
tibet
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tibet Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Lhasa’dır. Halkın % 87 ‘i Budisttir.Tibet rakım olarak Dünya’nın en yüksek yerlerinden biri. Bu yükseklik öyle fazla ki bu coğrafyaya Dünya’nın çatısı denilmektedir. 5 bin metrenin üzerinde köyler ve kasabalar bulunur. Bu olumsuzluğa rağmen kendinizi başka bir şehire değil de başka bir Dünya’ya atmak istiyorsanız Tibet tam size göre. Kendine has bitki örtüsü, coğrafyası ve dokusuyla kendinizi yeniden bulacak, deyim yerindeyse yeniden doğacaksınız. Kültürü, insanlarının yaşam tarzlarıyla hayata bakış açınız değişecek. Yaşadığımız yüzyılın yaşam tarzına oldukça uzak bir gerçekliğe sahip olması Tibet’i oldukça fazla mistik kılıyor.

Tibet budizm
Tibet budizm

Tibet’te Budizm M.S. 5. Yüzyılda başlar. Budizm bir dinden çok ahlak öğretileri ve derinlemesine felsefeden oluşur. Brahma inanışından gelmektedir. Tabiatla birlikte olma ona tapma, nefse hakimiyet Budizm’in temelini oluşturur. Günümüzde batı kültürlerinde yapılan yoga, meditasyon gibi felsefe sistemlerinin çıkış noktası Budizm’dir. 17. Yüzyıldan beri Dalai Lama bu ülkenin ruhani lideridir.

Dalai Lama
Dalai Lama

Tüm bu güzelliklere ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil tabikide. Türkiye’den Tibet’e direk ve düzenli tur bulmak oldukça zordur. Türkiye’deki gezi acentelerinin Çin üzerinden Tibet’e tur yapmak istemeleri hem maliyetli hemde gereksiz derecede uzun sürmektedir. Çin ve Tibet için ayrı ayrı vize almak gereklidir. Tibet’e ulaşmanın en kolay yolu Nepal üzerinden uçakla başkent Lhasa’ya gitmektir. Bu coğrafyaları gezmek seyir zevki bakımından zor bulunur bir şanstır.

Tibete' ulaşım
Tibete’ ulaşım

Bunların yanında o yüksekliğe çıkmak herkesin harcı değildir. Sağlık durumunuzun bu basınca elverişli olması gerekmektedir. Birçok kronik rahatsızlık bu geziye engeldir. Yüksek tansiyon, şeker, kalp, astım, ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa bu geziyi aklınızdan çıkarabilirsiniz. Bu geziyi gerçekleştirecek kadar dinamikseniz Tibet’e ulaştığınız ilk gün otelinizde dinlenin ve seyahatinizde bol bol su tüketin. Tibet’in turist mevsimi mart, nisan- eylül, ekim aylarıdır. Tibet’in Türk vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaktadır. Umumi pasaport sahiplerine sadece gezi süresince vize verilmektedir. Yeşil pasaport sahiplerine giriş izni verilmemektedir. Türkiye’nin konsolosluğundan alacağınız vize ile Tibet’e giremezsiniz. Tibet’e girebilmeniz için Çin ya da Nepal’den almalısınız. Ayrıca tek başınıza size vize verilmeyeceği için grup vizesi almalısınız. Tibet’in para birimi Yuan’dır. 1TL = 1.86 Yuan.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here