PAYLAŞ
Tiflis
Tiflis
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tiflis şehri, Gürcistan’ın başkenti olup, gece hayatıyla meşhur olan şehirler arasındadır. Tiflis,  gürcü şaraplarıyla, casinolarıyla, doğal yapısıyla oldukça meşhur bir şehirdir. Türk vatandaşları Gürcistan’a sadece kimlikleri ile gire bilir, Türkiye para birimi olan Türk Lirası’nı oldukça rahat bir şekilde konvert edebilir.

Tiflis Gezilecek Yerler

1.Tbilisi Old Town

Tbilisi Old Town
Tbilisi Old Town

Şehirleri keşfetmenin en güzel yolu, o şehrin Old Town bölgelerini gezmektir. Tbilisi Old Town da, bu şehrin keşfine çıkanlar için iyi bir keşif olacaktır. Tarihi bir yer olan Old Town’da kırık dökük olsa da renkli evler, dar sokaklar, sinagog ve cami karşınıza çıkacaktır. Araya modern yapıların da karışmasıyla keyif verici ve yüzleri gülümsetecek bir manzara ortaya çıkmıştır.

2.Narikala Hisarı ve Mother Kartli Heykeli

Şehrin yıkılmayan en eski yapısı olan Narikala Hisarı, 4. Yüzyılda yapılmıştır. Yakından oldukça dökük olan bu kule gece aydınlatmasıyla şehre ayrı bir güzellik katıyor.

Narikala Hisarı
Narikala Hisarı

Mother of Georgia heykeli şehri 20 metrelik yükseklikten izlemektedir. Heykel, Gürcistan ile ilgili son derece önemli bir mesaj veriyor. Heykelin sağ elinde kılıç, sol elinde ise bir kase şarap bulunur. Sağ elindeki kılıç düşmanlara karşı, sol elindeki şarap ise dostlara sunmak için tuttuğu bilinmektedir.

3.Abanotubani Bölgesi (Sülfür Hamamları)

Sülfür Hamamları
Sülfür Hamamları

Tiflis şehrinin en önemli özelliklerinden biri de, iyileştirici etkisi olduğuna inanılan sülfür hamamlarıdır. Sülfür hamamları Old Town bölgesinde yer almaktadır. Burada özel odalar kiralayıp sülfür havuzlarına gire bilirsiniz. Hamamın kubbelerinin bulunduğu meydanın çevresinde oldukça canlı cafe ve restoranlar mevcuttur.

4.Avlabari Bölgesi

Avlabari Bölgesi
Avlabari Bölgesi

Turistik bölgelerden uzaklaşıp günlük hayatı gözlemlemek istiyorsanız mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Avlabari Metro durağının bulunduğu meydanda komünist mimarisine sahip olan kocaman bir bina karşınıza çıkacaktır. Sokakların içine doğru gittikçe marketler, eski evler ve fırınları göre bilirsiniz.

Özgürlük(Tavisuplebis) Meydanı:

Lenin Meydanı olarak anılan bu meydan, Sovyet Dönemi’nde yapılmış olup, 1991 yılında yıkılmıştır. Yerine 2006 yılında St.George’un bir dragonu öldürmesinin sahnelendiği bir heykel yapılmıştır.

5.Rustaveli Caddesi

Rustaveli Caddesi
Rustaveli Caddesi

Şehrin ana caddesi olan Rustaveli Caddesi, Özgürlük Meydanı’ndan başlayarak 1,5 km sürmektedir. Bu caddede resmi binalarla mimari yapılar karşı karşıya olarak sergilenmiştir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here