PAYLAŞ
Taş Mektep
Taş Mektep
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

3 ayrı isim Tirilye-Trilye-Zeytinbağı ama hepsi aynı. Beldenin ismini çok eskilerde sürgüne gelen 3 rahipten aldığı söylenmektedir. Bursa’nın kıyısında İstanbul’un çıkışında şip şirin buram buram tarih kokan bir Rum Balıkçı köyü. Günübirlik veya hafta sonu tatili için alternatif arıyorsanız ve hala gitmediyseniz bir sonraki planınıza eklemek için zaman kaybetmeyin.

Tirilye’de neler mi var?

Tirilye-Trilye-Zeytinbağı Harita
Tirilye-Trilye-Zeytinbağı Harita

Yeme İçme

Tirilye’de denize nazır mekanlarda serpme köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Sofranıza gelen kahvaltılıkların çoğu köyün kendi ürünlerinden oluşmaktadır. Özellikle zeytinler Zeytinbağı adının hakkını veriyor. Çekirdeği kendiliğinden ayrılan koyu yeşil zeytin ise Tirilye’den başka bir yerde bulunmuyor ve bağımlılık yapıyor bol bol stoklayarak dönmekte fayda var.

Akşam yemeği için fazla alternatif aramaya gerek yok köy eski bir balıkçı köyü olduğundan her türlü balık enfes şekilde pişirilmekte. Ancak köyün en meşhur balığı Barbun’dur nefis mezeleriyle rakı-balık keyfi yapılmadan dönülmemeli.

Taş Mektep

Taş Mektep
Taş Mektep

1909 yılında Neo Klasik tarzda yapılmıştır. 1924 yılında Kazım Karabekir tarafından öksüz çocukların okuduğu okul olarak hizmete açılmıştır. Günümüzde Uludağ Üniversitesi tarafından restorasyona alınmış ve hala restorasyon devam etmektedir.

Kemerli Kilise

Kemerli Kilise
Kemerli Kilise

13. Yüzyılda yapıldığı düşünülen kilise Bakire Meryem’e adanmıştır.

Aziz Vasil Kilisesi

aziz vasil kilisesi
aziz vasil kilisesi

Mübadele yıllarında köydeki Rumların gidişinden sonra Taş Mektep’in yemekhanesi olarak kullanılmış sonrasında köy halkı tarafından sinema, düğün salonu gibi amaçlara kullanıldıktan sonra günümüzde Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir.

Fatih Cami 7. yüzyıldan kalma eski bir kilise olmasına rağmen 1560 yılında minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür.

Avlulu Hamam Fatih caminin yanında yer alan hamam Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış olup günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılması planlanmaktadır.

Aya Sotiri, Aya Yani, Medikion Manastırları Bu tarihi yapıların sadece yıkık duvarları günümüze kadar gelebilmiştir. Hepsi de özel mülk arazileri içinde yer almaktadır.

Tarihi Çeşmeleri Çifte çeşme, Çanaklı Çeşme, Çarşı Çeşmesi, Sofalı Çeşme, Fatih Cami çeşmesi günümüze kadar gelebilmiş tarihi çeşmelerdir.

Kapanca Limanı Roma döneminden kalan antik liman kıyı ulaşımı ve deniz ticareti açısından önemli bir noktada yer almaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here