PAYLAŞ
Toledo
Toledo
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri Kastilya-La Macha’nın başkenti olan Toledo adeta bir adayı andırmaktadır. Bunun sebebi ise üç yanını çevreleyen Tajo Nehri’nin olmasıdır. Milattan Önce 192 yılında Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine giren Toledo, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Özellikle tarihi bölgeleri sevenler için önemli bir tatil merkezidir. Yabancı turistlerin ilgi odağı olan Toledo 1986 yılında içindeki yapılar ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Toledo Nerededir?

Özerk bölge olan Kastilya-La Macha’da yer alan Toledo Madrid’e 70 kilometre uzaklıktadır. Şehirde Euro para birimi kullanılmaktadır. Resmi dili İspanyolca olmakla birlikte turizm şehri olması nedeniyle de İngilizce bilen sayısı oldukça fazladır.

Toledo Ulaşım

Toledo çok büyük bir kent olmaması nedeni ile gezmesi de kolaydır. İstenildiği takdirde yürüyerek çoğu yerine ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir için ulaşımda genellikle otobüs ve taksi tercih edilmektedir. Toledo çok fazla gelişmiş bir ulaşım hattına sahip olmasa da gideceğiniz yerlere ulaşmanızı sağlar. Ayrıca şehir genelinde küçük olması nedeniyle bisiklet ile de gezebilirsiniz.

Toledo Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Toledo’da çok sayıda gezecek mekan ve yapı bulunmaktadır. Genellikle Gotik ve Müdejar mimari örneklerinin görüldüğü şehirde labirenti andıran dar sokakları da bulunmaktadır. Şehir Ortaçağ’daki atmosferini korumayı başarmıştır.

Toledo Katedrali

Toledo Katedrali
Toledo Katedrali

1277 yılında Leon Kralı III. Fernando ve Kastilya tarafından yapımına başlayan Toledo Katedrali 1493 yılında inşası tamamlanmıştır. Toledo’nun ruhani merkezi ve resmi konutudur. Bu görkemli yapı 59 metre genişliğe ve 120 metre yüksekliğe sahiptir. Şehrin genelinden Toledo Katedrali’ni görmek mümkündür.

Aziz Juan Manastırı

Aziz Juan Manastırı
Aziz Juan Manastırı

1476 yılında II. Fernando ve I. Isabel tarafından inşa ettirilen Aziz Juan Manastırı Portekizlilere karşı alınan zafer sonrası yaptırılmıştır. Muhteşem bir görünüme sahip olan Aziz Juan Manastırı, Toledo’da en fazla ilgi gören yapılar arasında bulunmaktadır.

Alcazar Kalesi

Alcazar Kalesi
Alcazar Kalesi

Toledo’nun en yüksek tepesine inşa edilen Alcazar Kalesi 3.yüzyılda inşa edilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun sarayı olarak inşa edilen Alcazar, Katolik Hükümdarların İspanya’yı ele geçirmesi sonrası restore edilmiştir. Günümüzde askeri müze olarak kullanılmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here