PAYLAŞ
Tunus
Tunus
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tunus, Akdeniz’e kıyısı bulunan ve Kuzey Afrika civarlarında konumlanmış bir ülkedir. Güney kısımlarında “Büyük Sahra Çölü” bulunur. Başkenti de, ülkeyle adaş olan Tunus şehridir. Resmi dili ise Arapçadır. Bunun yanında Fransızca’nın da konuşulduğu yerler vardır. Ayrıca halkın yaklaşık yüzde doksan sekizi İslam dinine mensuptur.

Tunus’a Ne Zaman Gidilir?

Tunus’un hem Akdeniz’e kıyısı olmasından, hem de çöl iklimini göstermesinden dolayı deniz tatili için en uygun zaman yaz aylarıdır. Çöl gezisi yapmak içinse gidilebilecek en uygun vakitler sonbahar ayları içerisindedir.

Tunus’a Nasıl Gidilir?

Tunus’a ülkemizden hem aktarmalı olarak, hem de direkt olarak uçuş seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk süresi ortalama üç saattir. Bunun haricinde Malta, İtalya ve Fransa üzerinden feribot aracılığıyla da Tunus’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tunus’ta Konaklama

Appartement Lavie
Appartement Lavie

Tunus’un en popüler otellerinden biri olan Appartement Lavie’de konaklamak için belli bir ücreti bütçenizden ayırmanız gerekecektir. Hotel Royal Victoria ve Dar Ennasim otellerini de ayrıca incelemenizde yarar var. Bunların dışında daha ekonomik otelleri de civar kentlerde bulabilmeniz imkanlar dahilindedir.

Tunus Mutfağı

harissa
harissa

Hemen her Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Tunus’ta da taze ürün tüketimi oldukça fazladır. Tunuslular yemeklerinde genellikle baharatı bolca kullanırlar ve özellikle acıyı aşırı derecede tüketmeyi severler. Bunların haricinde harissa adını verdikleri, kendilerine has baharatı da kullanmayı asla ihmal etmezler. Kuskus ve marpuez adlı yiyecekleri fazlaca tüketirler.

Tunus Gezilecek Yerler

Zeytuna Camii

zaytuna cami
zaytuna cami

Asıl adı “Zeytouna Mosque” olan bu caminin özelliği Tunus’un en eski camisi olmasıdır. Her an Müslümanlara açıktır ve toplam dokuz adet girişi vardır. Alan olarak 5.000 metrekarelik bir alanı kaplar. Ayrıca gayrimüslimlere sadece caminin avlusuna kadar girebilmelerine izin veriliyor. Camiye girerken Müslüman olduğunuzu belirtmeniz yararınıza olacaktır.

Bardo Müzesi

Bardo Müzesi
Bardo Müzesi

Gaziantep Zeugma Müzesi’nin yapımına kadar dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahip olan Bardo Müzesi, Tunus’ta gezmek için en elverişli yerlerden biridir. Bu müze ülkenin başkentinde bulunur ve oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda 19. yüzyıla kadar Osmanlı burayı saray olarak kullanmıştır fakat daha sonradan müze olarak faaliyete geçirilmiştir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here