PAYLAŞ
Uruguay
Uruguay
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sosyal hakları ve dengeli ekonomisiyle dikkat çeken Uruguay, güney Amerika’nın en büyük ikinci ülkesidir. Oldukça düz bir yapıya sahip olan ülkede çokça tarım arazisi bulunuyor. Birbirinden farklı doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bu ülkenin başkenti Montevideo’dur ve aynı zamanda ülkenin en kalabalık kenti olma unvanına sahiptir.

Uruguay Nerededir?

uruguay nerede
uruguay nerede

Güney Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan ülke, Güney Amerika’da bulunur. Komşuları ise batıda Arjantin, kuzeyinde Brezilyadır. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Bazı kentlerinde Portekizce de konuşulur.

Uruguay’a Nasıl Gidilir?

Ülkemizden direkt uçuşun olmadığı Uruguay’a gitmek için Madrid ve Frankfurt gibi şehirlerden veya Amerika’dan aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Bölgenin turist açısından en çok aralık ayında ve mart ayında gidildiğini bilinmektedir.

Uruguay’da Gezilecek Yerler

Mirador Punda Bellena sahili
Mirador Punda Bellena sahili

Ülkede birçok tarihi yürüyüş alanlarının yanı sıra sanat müzeleri de bulunmaktadır. Rambla de Montevideo’nun ahşap kaldırımlarında gezerken aynı zamanda tarihi bir yer olan Barrio Historico’yu ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin en ünlü müzesi ise Casapueblo müzesidir. Uruguay Gezi Rehberi incelendiğinde Solis ve Auditorio del Sodre tiyatrolarının yanı sıra eski hükümet binası olan Palacio Legislativo’yu görmeniz gerekir. Uruguay’da gezilecek yerler daha çok başkent Montevideo’da yer almaktadır. Ayrıca okyanus manzarasını sevenler için Mirador Punda Bellena sahili çokça turist çekmektedir.

Uruguay Ekonomisi

Ülkenin ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarım sektörünün fazlasıyla geliştiği ülkede hayvancılık da aynı seviyede gelişim göstermektedir. Madencilik sektörü de son zamanlarda ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır.

Uruguay Mutfağı

empanadas
empanadas

Ülkenin mutfağında en çok tahıl ürünleri yer alır. Et tüketiminin de fazla olduğu Uruguay’da daha çok sığır eti tüketilir. Parilladas adı verilen ızgara et, birçok restoranda müşterilere özel olarak sunulur. İtalyan yemeklerini de rahatlıkla bulabileceğiniz ülkede, empanadas adı verilen etli ya da peynirli yiyeceklere sıklıkla rastlanmaktadır.

Uruguay Festivalleri

Fiesta dela Patria Gaucha festivali
Fiesta dela Patria Gaucha festivali

Uruguay’ın en çok turist çeken festivali Las Llamaas’tır. Başkentte düzenlenen bu festival süresi boyunca, sokaklar renkli kostümleriyle dikkat çeken dansçılara ev sahipliği yapar. Bölgenin en büyük kutlaması olan Fiesta dela Patria Gaucha festivali de 5 gün boyunca her yıl düzenlenmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here