PAYLAŞ
Venedik Gezi Rehberi
Venedik Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

117 adası ve irili ufaklı 400 köprüsü ile İtalya’nın vazgeçilmez turizm merkezleri arasında yer alan Venedik, her yıl binlerce turisti misafir etmektedir. Bu şehir ayrıca Sular Şehri ve Kanallar Şehri olarak da adlandırılmaktadır. Kanallar bölgesinde bulunan bu şehirdeki birçok yapı ve mekan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. İlk olarak Roma İmparatorluğu’nda kurulan Venedik, daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun kontrolüne geçmiştir. Ancak Bizans yönetimi şehirdeki varlığını hissettirememiştir. Bu da Venedik’in kendine özgü gelişmesine sebep olmuştur. Ayrıca Venedik’te mimari ve sanat açısından pek çok yapı bulunmaktadır. Turistler ise bölgede bulunan köprüleri ve dar sokakları çok beğenmektedirler.

Venedik Nerede?

Venedik Harita
Venedik Harita

Kuzey İtalya’nın doğusunda yer alan Venedik, Adriyatik Denizi kıyılarında kurulmuştur. Piave ve Po nehirleri arasında bulunan Venedik, Veneto Bölgesi’nin başkentidir. Euro para birimi kullanılan şehirde, İtalyanca konuşulmaktadır. Ancak şehrin turistik olması nedeni ile İngilizce de bilinmektedir.

Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

Venedik’te Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu yüzden yılın her dönemi ziyaret edilebilmektedir. Kışın dahi turistler Venedik’e gitmektedir. Ancak en ideal dönem ise Nisan ile Ekim arasındaki dönem olarak gösterilmektedir. Kasım ile Ocak ayları arasında gittiğinizde ise soğuk rüzgarlar ve sis sizi biraz üzebilir. Ayrıca sağanak yağışlar suların yükselmesine de neden olmaktadır. Şehrin en kalabalık olduğu aylardan birisi de Şubat’tır. Çünkü bu dönemde meşhur karnaval düzenlenmektedir.

Venedik’te Gezilecek Yerler

Oldukça küçük ancak bir o kadar görkemli olan Venedik’te yaklaşık olarak 2 gün içerisinde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm turistik mekanlar da yine bu adanın etrafında bulunmaktadır.

Dükler Sarayı

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Dükler Sarayı, San Marco Meydanı ile deniz arasında bulunmaktadır. Bu yüzden Venedik’e gelen vatandaşlar ilk olarak bu görkemli saray ile karşılaşmaktadır. Venedik’in görkemli hayatını yansıtan Dükler Sarayı, Gotik tarzda yapılan bir binadır.

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Beş kubbeye sahip olan bu kilise Venedik’in en ünlü yapıları arasında yer almaktadır. Kubbe üzerinde ise altın yaldızlı Bizans mozaikleri de bulunmaktadır. Kilise ilk olarak 828 ile 832 yılları arasında inşa edilmiştir. Zamanla da onarım görmüş hatta 1204 yılında İstanbul’dan getirilen eserler de eklenmiştir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here