PAYLAŞ
Vilnius
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Litvanya’nın güney doğusunda yer alan Vilnius, en büyük şehir ve başkenttir. Kent aynı zamanda Baltık Devletleri’nin de en büyük ikinci şehri olarak gösterilmektedir. Vilnius’un adı ilk kez 1323 yılındaki mektuplarda geçmektedir. Mimarisi ve tüm güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Vilnius, en fazla ziyaret edilen tatil merkezleri arasında yer almaktadır. 1994 yılında da birçok yapısı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Kuzey’in Kudüs’ü olarak da adlandırılan Vilnius, Litvanya’nın Kudüs’ü olarak da bilinmektedir. Ayrıca Vilnius, Avusturya’nın Linz şehri ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Kent ise ismini dalgalanma anlamına gelen Vilnia Nehri’nden almaktadır. Geçmişte çalkantılı bir dönem geçiren Vilnius, günümüzde Avrupa’nın önde gelen merkezleri olarak gösterilmektedir.

Vilnius Nerededir?

Vilnius harita
Vilnius harita

Batlık şehirleri arasında yer alan Vilnius, Litvanya’nın güneydoğusunda Neris ile Vilnia nehirlerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Vilnius coğrafi olarak Baltık Denizi’ne 312 KM ve Kaunas’a da 102 kilometre uzaklıktadır.

Euro para birimi kullanılan Vilnius’da Litvanca dili konuşulmaktadır. Ancak turistik bir bölge olduğu için İngilizce bilen sayısı da oldukça fazladır.

Vilnius’a Ne Zaman Gidilir?

Vilnius’da tatil yapmak için bazı dönemler bulunmaktadır. Kış ayları soğuk ve karlıdır. Sıcaklık genellikle -5 derecedir. En soğuk olduğu ay ise Aralık ayıdır. En hareketli olduğu zamanlar da bu aydır çünkü Dünya’nın en güzel Noel şehri olarak seçilmiştir.

Vilnius Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en eski kentlerinden olan Vilnius, çeşitli yapıları da içerisinde barındırmaktadır.

Litvanya Büyük Dükü Sarayı

Litvanya Büyük Dükü Sarayı
Litvanya Büyük Dükü Sarayı

15. ve 17. Yüzyıllar arasında çeşitli nedenler ile harabeye dönüşen ve yıkılma sürecine geçen Litvanya Büyük Dükü Sarayı, Vilnius’da bulunmaktadır. Gotik tarzda inşa edilen Litvanya Büyük Dükü Sarayı’nın içerisinde konferans, etkinlik ve toplantılar yapılmaktadır.

Gediminas Kulesi

Gediminas Kulesi
Gediminas Kulesi

Gediminas Kulesi, üst kaleden kalan bir parçadır. Kalenin bazı kalıntıları 20.yüzyılda tekrar inşa edilmiştir. Restore edilen Gediminas Kulesi’nden Vilnius’u panoramik bir şekilde izlemek mümkündür. 2003 yılında ise Gediminas tepesinin eteklerine finiküler inşa edilmiştir. Bunlar direkt olarak kaleye çıkmaktadır. 71 metrelik mesafeyi 35 saniyede çıkan vagon, tek seferde 16 kişiyi taşıyabilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : vilnius

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here