PAYLAŞ
Washington
Washington
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Washington ABD’nin hiçbir eyaletine bağlı olmayan tek şehri olup, Columbia bölgesinde bulunmaktadır. Turistlerin son derece dikkatini çeken Washington her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği bir şehirdir. Washington’da gezilecek ve görülecek çok fazla yer mevcuttur

Washington Ulusal Katedrali

Washington Ulusal Katedrali
Washington Ulusal Katedrali

Washington Ulusal Katedrali, tüm insanların dua etmesi için yapılmıştır. Bu dua evinin yapılmasının en büyük sebebi bütün inanç sahipleri arasında uzlaşma sağlamak ve hepsini aynı ortamda toplamaktır. Katedralin yapımı 29 eylül 1907’de başkan Theodore Roosevelt’in bulunduğu bir ortamda başlamıştır ve  83 yıl sonra Başkan George Bush’un huzurunda sona erdi. Katedral döneminin en önemli mimarlık abidelerinden biridir.

Beyaz Saray

Beyaz Saray
Beyaz Saray

Beyaz Saray, ABD Başkanı’nın resmi ikametgahı olup, aynı zamanda başkanın başlıca işyeridir. Saray, mimar, James Hoban tarafından tasarlanmıştır. İnşaatı 1792-1800  yılları arasında yapılmış olup, dış cephesi  beyaz renktedir. Saray adını da, buradan almıştır. Beyaz Saray 1814 yılında, savaş zamanında, İngilizler tarafından alevlenmiştir ve bu nedenle Ekim 1817 yılında Saray tadilat görmüş, kısmen  eski halini almıştır. Savaş sırasında Saray’ın iç kısımları yakılmış, dış kısımlar da, oldukça büyük hasar görmüştür.

Başkan Theodore Roosevelt, Sarayda çalışma konutlarının kalabalık olması nedeni ile 1901’de çalışma ofislerini Batı Kanadına taşımıştır. Taşınmadan 8 yıl sonra Başkan William, Batı Kanadını genişleterek ilk Oval Ofis’i kurdu. Bölüm genişletilmesinin tamamlanmasının hemen ardından da, taşındı.

Modern Beyaz Saray kompleksi, mevcut olan yapıları ve parkıyla birlikte Ulusal Miras Alanı olarak ilan edilmiştir.

Pentagon

Pentagon
Pentagon

Pentagon, Potomac nehri boyunca Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı’na aittir. Mimar George Bergstrom tarafından tasarlanmış olup, mimar John McShain tarafından inşa edilmiştir.  11 Eylül 1941’de zemini hazırlanmış olan Pentagon, 15 Ocak 1943 yılında  görev yapmaya başlamıştır. Pentagon 60. 000 metrekarelik bir alana sahip olup, dünyanın en büyük ofis binalarından biridir. Pentagon’da yaklaşık olarak 23.000 askeri ve sivil görevliden ilave olarak 3000 savunma dışı destek personeli çalışmaktadır.

Bu binada oldukça büyük güvenlik önlemleri alınmıştır ve  sadece olarak bahçesinde bulunan Pentagon Anıtı, ziyarete açıktır.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here