PAYLAŞ
Yalova Gezi Rehberi
Yalova Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ülkemizin her köşesi ayrı bir cennettir, geçmişte birçok uygarlığın bu topraklar üzerinde hüküm sürmesi, ardından Osmanlı İmparatorluğunun bu topraklarda hakim olması ile de Anadolu topraklarında gezilecek ve görülecek yerlerin sayısının artmasına büyük katkı sağlamıştır. Gezilecek yer sayısı bakımından oldukça zengin olan Yalova ilimizde, acaba nereleri görmeden, şehirden ayrılmamalıyız gelin bir bakalım.

Öncelikle gitmeniz gereken yerlerin başında ciğerlerinizi tertemiz havayla dolduracak olan,

  • Sudüşen Şelalesi Giderken size yolda eşlik edecek olan Marmara Denizi manzarı ile de yolculuğun çok ayrı bir keyfi olmaktadır. Gittiğimizde ise Şelalenin akışı karşısında büyülenmemek elde değil. Kesinlikle uğramanız ve temiz havayla buluşmanız için Sudüşen Şelalesi birinci sırada.
Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Sonra ki gideceğimiz yer ise bize hiç yabancı bir yer değil,

 

  • Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ağacın dalını kesmeyin, köşkü kaydırın’ dediği Yürüyen Köşk gidilmesi gerekenler listesinde sonra ki sırada. Oraya giderek, bu sözlerin söylendiği yeri canlı gözlerle görmek insanı oldukça mutlu etmektedir.
Yürüyen Köşk
Yürüyen Köşk
  • Erikli Yaylası ise gidilmesi gerekenler listesinde kendisine yer bulmaktadır. Dere kenarlarında ailecek yapılacak olan bir kahvaltı tüm yorgunluğu ve stresi yok etmektedir. Yapacağınız bir yürüyüşlerle de hem temiz hava soluyabilir hem de rahatlayabilirsiniz, bu arada yol boyunca karşınıza çıkacak olan şelalelerde doğanın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.
Erikli Yaylası
Erikli Yaylası
  • Yazın serinlemek ve denize girmek istediğiniz de de Çınarcık ilçemizde plajlar sizlerin imdadına yetişmektedir. Birbirinden güzel plajlarda güzelce vakit geçirebilir ve bolca eğlenebilirsiniz. Bizden bir tavsiye güneş kremi kullanarak, güneş yanıklarına yakalanmadan kolayca kurtulabilirsiniz.
  • İlimizin merkezinde bulunan ve 2013 yılında kullanıma açılan, Yalova Kent Müzesi, sayesinde kentin geçmişi hakkında bolca bilgi edinebilir ve tarihi eserleri inceleyebilirsiniz. Müzede sergilenen eserler arasında bolca Osmanlı Tarihi ve Cumhuriyet dönemi ile ilgili materyaller bulunmaktadır.
Yalova Kent Müzesi
Yalova Kent Müzesi
  • Bu kadar gezdikten sonra da bir dinlenme şart oldu artık onun içinde en doğru adresin Termal Kaplıcalar olduğunu söylemek hiçte yanlış olmayacaktır. Bu kaplıcalar hem de dertlere derman olan bir şifa kaynağıdır. İli ziyarete gelen birçok turistte yine kaplıcaları ziyaret etmeden şehirden ayrılmamaktadır. Sizlerde kaplıcaların keyfini sürebilir ve rahatlayabilirsiniz.

 

Sizlere şimdiden iyi gezmeler ve iyi günler dilerim.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here