PAYLAŞ
Kocaeli Yaylaları
Kocaeli Yaylaları
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Büyükşehirlerin trafiğinden gürültüsünden ve kalabalığından yoruldum diyenler için günü birlik doğa yürüyüşleri düzenlenmekte. Bildiğimiz tatil anlayışından biraz farklı da olsa burada amaç beden yorulurken beyni ve ruhu dinlendirip sakinleşebilmek. Her hafta sonu hiçbir şey yapmayıp kendinizi uzanmaya bıraktığınızda haftaya pek de dingin başlayamadığınızı fark etmişsinizdir işte bu yüzden hazırlık yapıp doğa yürüyüşüne çıkma vakti gelmiş demektir. Sizler için bugün birçok yaylayı ele aldık. Eğer bu yaylalara yakın bir lokalde oturuyorsanız hiç durmadan hafta sonu bu yaylaları ziyaret edebilirsiniz.

Kayaüstü Yaylası

Kayaüstü Yaylası
Kayaüstü Yaylası

4 mevsim yürüyüş yapmak için uygun bir bölgedir. Ancak kış aylarında sadece dağcılık eğitimi almış olan kişilerin yürüyüş yapması tavsiye edilir. Yürüyüş yolu patikalar ve toprak köy yolundan oluşmaktadır. Yürüyüş yolu başlangıcından 2 kilometre sonra karşınıza çıkan yol ayrımından içeri girdiğinizde nefesinizi kesen dik yamaçlardan oluşan Çıplak Kaya bölgesine ulaşabilirsiniz. Burada biraz dinlenip geri dönerek parkura kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ulaşım için İzmit Yuvacık Barajı yönüne girip Tepecik köyüne ulaşmanız gerekiyor parkur başlangıcı Tepecik köyüdür.

Erikli Yaylası

Erikli Yaylası
Erikli Yaylası

Kış mevsimi hariç yılın 3 mevsimi yürüyüş için uygundur. Çok sayıda temiz su kaynağı ve şelalenin bulunduğu parkurda şelalelerin oluşturduğu göllere girip yüzme olanağınız da bulunmakta. Yalova’dan Çınarcık yönüne giderken Teşvikiye köyüne ulaşılıyor parkur buradan başlıyor. Yürüyüşe yayladan başlamak isteyenler için asfalt yol Erikli yaylasına kadar devam etmektedir.

İnönü Yaylası

İnönü Yaylası
İnönü Yaylası

Yaylaya Pamukova ve İzmit üzerinden ulaşmak mümkündür. Kayaüstü Yaylası gibi İnönü Yaylasına da Tepecik köyünden ulaşılmaktadır. Geniş çimenlik ve köknar ağaçları ile kaplı olan yayla adını batı ucundaki mağaradan almaktadır. Serindere’nin bir kolu bu yaylada doğmaktadır. Kış mevsimi hariç gezmesi çok zevkli bir yayladır.

Menekşe Yaylası

Menekşe Yaylası
Menekşe Yaylası

Yayla adını bahar aylarında açan dağ menekşesinden almaktadır. Yaylaya ulaşım için yine Yuvacık barajını geçtikten sonra Aytepe’ye varılır yürüyüş yapmak için parkur başlangıcı burasıdır. Bahçecik mahallesi üzerinden yaylaya araç ile ulaşmak da mümkündür. Yaylanın 100 metre güneyinde papaz çayı ve kamp alanı bulunmaktadır. Yaylanın kuzeyinde ise 1073 metre yüksekliğinde Bayrak Tepe bulunmaktadır. Yüksek tepelerde oturup manzarayı seyredebilirsiniz. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here