PAYLAŞ
Yeni Zelanda
Yeni Zelanda
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Temiz havası ve bol oksijenli atmosferi ile ada ülkesi olan Yeni Zelanda, büyüleyici coğrafi yapısı ile dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmektedir. Yeni Zelanda bulutlar ülkesi ya da Pasifik’ in cenneti olarak da adlandırılmaktadır. Meşhur Yüzüklerin Efendisi kitabının ilham kaynağı olan bu büyüleyici ada ülkesini görmek ve bunun için gezi planları yapıyorsanız bu yazımız sizin için.

Yeni Zelanda pasifik
Yeni Zelanda pasifik

Yeni Zelanda ada ülkesi olduğundan pek çok adadan oluşmaktadır. Ülkenin kuzey adayları güneye göre soğuk olduğundan nüfus azdır. Ülke üç adadan oluşuyor denilebilir. Ülkenin başkenti Wellington’dur sürekli rüzgar olduğundan rüzgarlı şehir de denilmektedir. Yeni Zelanda’ya gitmek için havayolunu tercih etmelisiniz. Türkiye üzerinden maalesef direk olarak Yeni Zelanda’ ya gitme imkanı bulunmamaktadır. Pasifik Okyanusu’nun güney batısında kalan ada ülkesine Hong Kong, Sel ya da Sydney üzerinden aktarım yaparak gidebilirsiniz. Bu nedenle de indirimli bilenlerden yararlanmak için promosyon dönemlerini takip etmenizi öneririz.

Yeni Zelanda Auckland
Auckland

Ülkenin para birimi kivi doları da denilen Yeni Zelanda dolarıdır. Ülkeye gider gitmez paranızı döviz bürolarından değiştirmeniz gerekmektedir. Kivi doları denmesinin nedeni ise ülkeye özgü tür olan kivi kuşları uçamayan Yeni Zelandaya ait bir kuş türüdür. Yeni Zelanda’ da hava durumu anlık değişim gösterebildiği için yanınıza yaz ayında gitseniz bile hırka ve mont gibi şeyleri de almanızı öneririz. Çünkü Pasifik Okyanusu’nun etkisinde olan ülkede hava güneşli iken birden rüzgar ve şiddetli yağmur yapabilir. Yağmur demişken yanınıza yağmurluk almayı kesinlikle unutmayın. Dört mevsimi aynı gün içinde yaşamanız da mümkündür bu ada ülkesinde. Bu ülkenin mutfağında domuz eti olduğu için dikkat etmeniz gerekebilir.

Anzak büskivileri
Anzak büskivileri

Okyanus balıkları çok olduğu için balık restoranlarını tercih edebilirsiniz. Ülkede 1. Dünya Savaşı’ndan sonra sert Anzak büskivileri hala satılmaktadır. Anzak büskivilerinden bahsetmişken ülke Anzak ruhununa önem vermektedir. Başkent Wellington’da Ulusal Savaş Parkı bulunmakta ve geçtiğimiz 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yılını kutladığımız günlerde Yeni Zelanda Kültür Bankanı ilk savaş anıt hakkını Türklere vermiştir. Anıtta Atatürk’ün Anzak askerlerinin aileleri için yazdığı mektup ülkenin ünlü sanatçısı tarafından özel olarak yapılmıştır. 20 Mart 2017 de açılan Türk Anıtını da gitmişler mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here