PAYLAŞ
Zimbabwe
Zimbabwe
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zimbabwe Cumhuriyeti Afrika kıtasının güneyinde bulunmaktadır ve eski adı Güney Rodezya’dır. Zimbabwe Cumhuriyeti’nin başkenti Harare’dir ve ülke toplamda 12,973,808 nüfusa sahiptir. Zimbabwe’ye gitmek için en uygun zaman Eylül-Ekim aylarıdır. Sıcakların başladığı ve yağmurların daha başlamadığı bu zamanda doyasıya Zimbabwe’yi gezebilirsiniz. Ülke tropik iklim kuşağına sahiptir.

Zimbabwe şelalesi
Zimbabwe şelalesi

Zimbabwe’ye gittiğinizde buradan tütün ürünleri, şeker ürünleri, pamuk ürünleri alabilirsiniz. Giyim ve endüstri konusunda da ülke gelişmiştir. Kasım ayında gerçekleşen Jikinya Geleneksel Dans Festivali‘ne ve nisan ayında gerçekleşen Harare Uluslararası sanat Festivali’ne mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Eğer buraya gittiğiniz ay bu aylardan biriyle üst üste düşüyorsa mutlaka bu iki festivalden birine gidin. Burada oldukça eğlenceli ve güzel zaman geçireceğinizden eminim.

Zimbabwe’de Din ve İnançlar

Zimbabwe’de Din ve İnançlar
Zimbabwe’de Din ve İnançlar

Ülkede Müslüman kişilerin sayısı ülke oranına göre %1’in dahi altındadır. Ülkenin %82’si Hristiyan’dır. Ülkede çok az sayıda cami bulunmaktadır. Ülkede en çok cami Harare’dedir ve cami sayısı 12’dir.

Zimbabwe Mutfağı

Biltong
Biltong

Bir çok Afrika ülkelerinde olduğu gibi bu ülkenin de en temel besini mısırdır. Sadza veya isitshwala olarak da ad verilen bu yemeğin yapımı mısırlardır. Bu yemek ülke genelinde hemen hemen her gün yenmektedir. Zimbabwe’de Biltong adlı kuru et son derece popülerdir. Zimbabwe halkı yemeğini çatal bıçak kaşık kullanmadan yemeklerini elleriyle yemektedir. Yemek yedikten hemen sonraysa ellerini birbirine bitiştirerek minnettarlık duydukları ve teşekkür ettiklerini belirtirler.

Zimbabwe’nin Meşhur Festivalleri

Harare Uluslararası Sanat Festivali
Harare Uluslararası Sanat Festivali

Zimbabwe oldukça eğlenceli bir ülkedir. Özellikle halkı oldukça çılgın ve hareketlidir. Bunu Zimbabwe’nin festivallerinde çok rahat bir şekilde anlayacaksınız. Nisan aylarında olan Harare Uluslararası Sanat Festivali’nde birçok dans, müzik tiyatro ve görsel sanatlar sergilenmektedir. Eğer nisan ayında Zimbabwe’ye gitmeyi karar alırsanız bu festivale mutlaka gidin. Oldukça güzel vakit geçirecek, son derece eğleneceksiniz. Nisan ayında yapılan bir diğer festival ise, Harare Caz Festivali’dir. Afrika’nın ünlü caz sanatçılarına karşı bir merakınız varsa mutlaka buraya gitmelisiniz. Her yıl yüzlerce turist sırf Zimbabwe’nin festivallerinde bulunmak adına Zimbabwe’ye gelmektedir. Yüzlerle turisti bir araya getiren festivallerde farklı ülkelerden insanlarla tanışacaksınız.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here