PAYLAŞ
Zürih Gezi Rehberi
Zürih Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zürih, İsviçre’nin ekonomik merkezidir ve ülkenin kültürünü en iyi yansıtan şehirlerinden biridir. Zürih Gölü kıyısında bulunur ve Zürih Kantonu’nun başkenti konumundadır. İsviçre, Avrupa içerisinde en yüksek gelirli ülkedir. Dolayısıyla Zürih’i de İsviçre’nin bankası gibi düşünebiliriz. İstatistiklere göre Zürih, refah seviyesinin yüksekliğinden kaynaklı olarak insanların yaşamak istediği yerlerin başında gelmektedir. Ülkenin üçte biri de bu insanlardan oluşmaktadır.

Zürih’e Ne Zaman Gidilir?

Zürih ülkemizde Karadeniz bölgesinde görülen iklim tipini, yani ılıman okyanusal iklimi göstermektedir. Bu nedenle de yıl boyu fazlaca yağış almaktadır. Ülke geneline en fazla yağış, nisan ile eylül ayları arasında düşmektedir. Yılın en soğuk zamanları ise ocak ayında yaşanır. Zürih’te güzel bir gezi geçirmek isteyenler için en uygun zamanlar, fazla yağış almayan bahar ve yaz aylarıdır.

Zürih’e Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Zürih’e aktarmasız olarak direkt uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul’dan Zürih’e ortalama yolculuk süresi ise 3 saattir. Bunun dışında Zürih’e Almanya üzerinden aktarma yaparak da gitmek mümkündür.

Zürih’te Konaklama

Zürih’te konaklama imkanları fazlasıyla gelişmiştir. Avrupa’nın en popüler otellerinden olan Rennweg, Talstrasse, Glattbrugg ve Splügenstr gibi otellere ev sahipliği yapmaktadır. Konaklamak için fazla bir bütçeniz bulunmuyorsa Rosengasse ve Schaffhauserstrasse gibi bölgelerdeki daha ekonomik konaklama yerlerinde kalabilmeniz imkanlar dahilindedir.

Zürih Mutfağı

Zürih Mutfağı
Zürih Mutfağı

Zürih mutfağının olmazsa olmazları arasında peynir, patates, domuz eti, kabak ve dana etini sayabiliriz. Ayrıca hayvancılıkta da kendini fazlasıyla geliştirmiş olduğundan süt ve süt ürünlerinin kalitesi de tartışılmazdır. Zürih’in meşhur lezzetlerinin başında patatesli, rösti, spaetzle gibi yiyecekler yer almaktadır.

Zürih’te Gezilecek Yerler

Kunsthaus Zürich

Kunsthaus Zürich
Kunsthaus Zürich

Kunsthaus Zürich, “Zürih Güzel Sanatlar Müzesi” anlamına gelmektedir ve 19 ile 20. yüzyılda yapılmış sanat eserleri burada sergilenir. 1910 yılı nisan ayında ziyarete açılmıştır. Picasso başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının eserleri burada sergilenmektedir. Pazar günü hariç haftanın her günü belirli saatlerde ziyarete açıktır. Giriş ücretleri ise değişiklik göstermektedir.

Zoo Zürich

Zoo Zürich
Zoo Zürich

Zoo Zürich, “Zürih Hayvanata Bahçesi” manasına gelmektedir ve nesli tükenmek üzere olan hayvanların alınıp, çoğaltıldıktan sonra vahşi doğaya yeniden bırakılmasını amaçlayan bir yerdir. Birbirinden farklı hayvanları incelemek istiyorsanız burası tam sizlik! Ziyaret zamanları ise dönemsel olarak değişiklik gösteriyor. Ayrıca bu mekanların dışında Zürih’te gezilmesi gereken birçok tarihi ve doğal yapı bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here